Rozwój dziecka do 6 miesiąca życia – kalendarz rozwoju 

Rozwój noworodka to niesamowity proces wypełniony zmianami, które zachodzą w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. W tym artykule omówimy rozwój dziecka do 6 miesiąca życia, jak również to, jak rodzice mogą pomóc w promowaniu zdrowego rozwoju swoich dzieci w tym czasie.

Sprawdź także: https://spokojdziecka.pl/rozwoj-dziecka-w-wieku-przedszkolnym/

Pierwszy miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka to bardzo szczególny okres. W tym czasie rodzice i opiekunowie doświadczają radości obserwowania jak ich nowe maleństwo rośnie i rozwija się. W ciągu pierwszych kilku tygodni dzieci zazwyczaj śpią przez większość dnia i nocy. Zaczynają ujawniać swoje unikalne osobowości podczas poznawania nowego środowiska. Rodzice powinni pamiętać o częstym mówieniu do dziecka i przytulaniu się do niego w tym czasie, przekładaniu malucha z ręki do ręki, by poznawało swoich bliskich. Ważne jest również, aby obserwować rozwój fizyczny dziecka w tym miesiącu. Powinno ono stale przybierać na wadze, mieć dobry kolor skóry, naturalnie poruszać kończynami i być w stanie skupić się na przedmiotach znajdujących się przed nim. Aby zadbać o zdrowy brzuszek maluch powinien spożywać mleko mamy i dostawać odpowiedni pokarm. Gdy pierwszy miesiąc dobiega końca, rodzice mogą z sentymentem spojrzeć na wszystkie niesamowite zmiany, które zaszły w tak krótkim czasie!

Kolejne miesiące rozwoju

Na etapie drugiego i trzeciego miesiąca dzieci zaczynają być bardziej świadome otaczającego je świata. Mogą chwytać przedmioty całą dłonią, śledzić je wzrokiem i z zachwytem poznawać otoczenie. Mogą nawet zacząć rozpoznawać znajome twarze i głosy. Maluszek zaczyna sprawować większą kontrolę nad swoim ciałem, co pozwala na celowe poruszanie rączką i nogami. Maluchy mogą podnosić głowę na krótkie okresy czasu. W tych miesiącach rodzice powinni cieszyć się przytulaniem i zabawą ze swoim maleństwem tak często jak to możliwe. Jest to ważna część budowania więzi i zaufania między rodzicem a dzieckiem. Z dużą ilością miłości i opieki, niemowlęta mogą kontynuować rozwój zdrowych nawyków, które będą trwały przez całe życie!

Rozwój dziecka do 6
Rozwój dziecka do 6

Miesiąc czwarty i piąty

Czwarty i piąty miesiąc to czas ogromnego wzrostu i rozwoju. W ciągu tych dwóch miesięcy dziecko zazwyczaj zaczyna się przewracać, siadać z podparciem, sięgać po przedmioty. Dziecko w tym wieku powinno być w stanie rozpoznać znajome twarze i reagować na swoje imię, kiedy się je woła. Do piątego miesiąca niemowlę powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, a nawet mogą pojawić się u niego zęby. Wielu rodziców uważa ten okres w życiu dziecka za jeden z najbardziej ekscytujących, ponieważ oznacza on przejście z okresu niemowlęcego do wieku dziecięcego. To właśnie na tym etapie dzieci stają się bardziej świadome otaczającego je świata. Maluchy zaczynają gaworzyć, próbują chodzić. Zadbaj o prawidłowy rozwój swojej pociechy.

Półroczny maluch – rozwój dziecka do 6 miesiąca

6-miesięczne dzieci zazwyczaj potrafią już samodzielnie siedzieć, a nawet zaczynają raczkować. Gdy maluchy zaczynają się przemieszcza należy zadbać o zabezpieczenie ostrych krawędzi, miękkie dywaniki i bezpieczne otoczenie. Dzieci rozwijają bardziej zaawansowane umiejętności motoryczne, takie jak sięganie po przedmioty i przenoszenie ich z ręki do ręki. Dzieci w szóstym miesiącu mogą również zacząć wydawać dźwięki przypominające prawdziwe słowa, a także reagować na proste prośby, takie jak „daj mi buziaka”. W miarę interakcji z otoczeniem, ich ciekawość prowadzi je do poznawania nowych przedmiotów i wrażeń. W tym samym czasie uczą się, jak przekazywać emocje poprzez mimikę twarzy i język ciała w czym warto je wspierać. 6 miesiąc życia dziecka to ważny okres w którym najbardziej się ono i jest pełen wspaniałych chwil.