Sen dla każdego noworodka jest niezwykle istotny. Sprzyja on bowiem prawidłowemu rozwojowi malucha oraz jego efektywnej regeneracji. Podczas opieki nad małym dzieckiem konieczna jest codzienna rutyna i przewidywalność działań, lecz nawet ona nie zawsze sprzyja szybkiemu zasypianiu dziecka. Warto zatem zastanowić się nad tym dlaczego noworodek nie chce spać?
Noworodek nie chce spać – typowe przyczyny
Wielu młodych rodziców boryka się z problemem, że ich noworodek nie chce spać, w tym ma problemy z samym zasypianiem, jak również wybudza się wielokrotnie podczas nocy. Wśród typowych przyczyn tego stanu można wymienić między innymi problemy z najadaniem się dziecka, nieprawidłowe warunki temperatury i wilgotności w pokoju dziecka, brak wygody, ból czy nadmierne zmęczenie.
Noworodek nie chce spać, ponieważ jest głodny
Należy pamiętać o tym, że w pierwszym okresie życia dzieci muszą być wybudzane na nocne karmienie, ponieważ z uwagi na niedojrzałość układu pokarmowego może u nich dojść do groźnego dla zdrowia i życia spadku poziomu glukozy we krwi. Dziecko powinno być zatem karmione co około trzy godziny, a problemy ze snem mogą wówczas wynikać z nieprawidłowym przystawianiem dziecka do piersi oraz jego nie najadania się.
Noworodek nie chce spać, ponieważ jest mu za ciepło
Spokojny sen wymaga optymalnych warunków w pokoju dziecka, w tym zarówno w kwestii temperatury, jak i wilgotności. Pokój malca powinien być regularnie wietrzony. Może być również wyposażony w nawilżacz, ponieważ zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze nie jest pożądane.
Noworodek nie chce spać, ponieważ jest mu niewygodnie
Noworodki mają ograniczoną zdolność poruszania się, a w związku z tym w nocy może być mu po prostu niewygodnie. Warto również pamiętać o tym, że niektóre dzieci lubią być dość ciasno owinięte rożkiem, podczas gdy inne potrzebują dużo więcej swobody.
Noworodek nie chce spać, z powodu bólu
Ból towarzyszący kolce może skutecznie utrudnić dziecku spokojne zasypianie. Ponadto, przyczyną niespokojnego snu może być również dość powszechnie występujący refluks żołądkowy.
Noworodek nie chce spać, ponieważ jest zmęczone
Paradoksalnie nadmierne zmęczenie może powodować problemy z zasypianiem dzieci. Aby temu zapobiec dobrze jest wprowadzać stały rytm dnia i nocy, w tym określone pory karmienia, kąpieli oraz snu. Takie działanie przyczynia się to wprowadzenia swoistej rutyny, która zapobiega nadmiernemu zmęczeniu dziecka oraz sprawia, że czuje się ono zaopiekowanie oraz bardzo bezpieczne.