Wraz z pierwszym dniem życia dziecka rozpoczyna się jego intensywny rozwój. Choć wydawać by się mogło, że noworodek jedynie je, śpi i wypróżnia się, to w rzeczywistości w każdej chwili w jego ciele zachodzą niesamowite zmiany, które prowadzą do zrównoważonego rozwoju, który dostrzegany jest wraz z każdym kolejnym dniem, tygodniem i miesiącem życia.
Etapy rozwoju dziecka – pierwszy tydzień życia
W pierwszym tygodniu życia noworodek adoptuje się do nowych i zgoła odmiennych od dotychczasowych warunków życia. Maluch przede wszystkim śpi, je, płacze oraz wypróżnia się. W przeciągu pierwszych 48 godzin życia wydala on smółkę, która świadczy o prawidłowej budowie oraz podjęciu pracy przez jego jelita. Dziecko mimo regularnego dostarczania pokarmu traci na wadze, a spadek ten może sięgać nawet 10% jego masy ciała. Maluch słabo widzi, lecz ma bardzo wyczulony zmysł węchu oraz słuchu. Rozpoznaje on znane dźwięki, w tym głos matki. Skóra dziecka jest pomarszczona, a na jej powierzchni może występować trądzik niemowlęcy oraz lanugo, czyli delikatny meszek.
Etapy rozwoju dziecka – drugi tydzień życia
W tym tygodniu dziecko potrafi skupić wzrok oraz bardzo chętnie obserwuje znane twarze. Karmione jest na żądanie oraz odzyskuje swoją masę urodzeniową. W tym okresie pojawiają się również typowe odruchy bezwarunkowe, w tym: chwytania, kroczenia, Moro, Babińskiego i Rootinga. Maluch staje się coraz bardziej aktywny i płaczliwy.
Etapy rozwoju dziecka – trzeci i czwarty tydzień życia
W tym okresie dziecko podejmuje skuteczne próby podnoszenia główki w pozycji z leżenia na brzuchu. Zanika trądzik niemowlęcy, żółtaczka filologiczna oraz kikut pępowinowy. Noworodek coraz lepiej widzi i podąża wzrokiem za kontrastowymi przedmiotami.
Etapy rozwoju dziecka – drugi miesiąc życia
Wraz z ukończeniem pierwszego miesiąca życia maluch przestaje być noworodkiem a staje się niemowlęciem. W drugim miesiącu życia dziecko potrafi utrzymać uniesioną główkę, rozpoznać twarz matki oraz uśmiechnąć się. Ponadto, maluch domaga się jedzenia oraz zaczyna wypowiadać pierwsze samogłoski.
Etapy rozwoju dziecka – trzeci miesiąc życia
W tym miesiącu następuje rozwój słuchu oraz dotyku. Malec odwraca głowę w stronę źródła dźwięku oraz przez dotyk poznaje swoje ciało. Zaczyna wkładać dłonie do ust oraz głuży.
Etapy rozwoju dziecka – czwarty miesiąc życia
W czwartym miesiącu życia dziecko leząc na brzuchu unosi się na wyprostowanych rękach. Ponadto, głośno się śmieje oraz wyciąga ręce w kierunku zabawek. Jego rytm dobowy normalizuje się, choć nadal potrzebuje drzemek w ciągu dnia.
Etapy rozwoju dziecka – piąty miesiąc życia
W piątym miesiącu życia dziecka jego masa urodzeniowa ulega podwojeniu, a ciało wydłuża się o około 10 cm. Maluch potrafi wypowiedzieć pierwsze sylaby.
Etapy rozwoju dziecka – drugie półrocze życia
Od szóstego miesiąca życia następuję indywidualny rozwój dzieci, a więc ich poszczególne umiejętności mogą być bardziej zróżnicowane niż do tej pory. W drugim półroczu życia dzieci stają się coraz bardziej aktywne. Początkowo przewracają się z pleców na brzuch oraz odwrotnie, a następnie czołgają się i raczkują. Dzieci samodzielnie siadają, a następnie stają z podparciem i wykonują pierwsze samodzielne kroki. W tym czasie maluchy zaczynają gaworzyć, a następnie świadomie powtarzać sylaby, a także gryźć i żuć oraz reagować na swoje imię. W drugim półroczu życia pojawiają się pierwsze zęby mleczne i jest do dla dzieci, jak i ich rodziców bardzo trudny czas. W tym okresie rozwój wydawać się nieco zaburzony, lecz po pewnym czasie wszystko wraca do normy. Dzieci zaczynają bawić się samodzielnie przedmiotami oraz naśladować gesty i mimikę osób przebywających w ich otoczeniu. Pod koniec dwunastego miesiąca życia dzieci zazwyczaj potrajają swoją masę urodzeniową, samodzielnie chodzą oraz wypowiadają pierwsze słowa.