Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

17 listopada 2021 kiedy dziecko zaczyna raczkować


Z całą pewnością można stwierdzić, że raczkowanie stanowi bardzo istotny element rozwoju każdego dziecka. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz zapoznać z podstawowymi aspektami całego procesu.

Wpływ raczkowania na rozwój

Raczkowanie ma bardzo duży wpływ na ogólny rozwój dziecka, a także jego sprawności. Dzięki niemu możliwy jest rozwój koordynacji ruchów, a także utrzymanie równowagi ciała na odpowiednim poziomie. Sprawia to, że dziecko nabywa właściwej orientacji w przestrzeni, co jest niezbędne do samodzielnego przemieszczania się oraz oceniania odległości. Oprócz tego raczkowanie ma dość spory wpływ, jeśli chodzi o rozwój fizyczny dziecka.

Kiedy dziecko powinno raczkować?

Wiele osób zastanawia się, kiedy dziecko zaczyna raczkować. Jednak na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ czas rozpoczęcia raczkowania może być różny i jest zależny od cech indywidualnych konkretnego dziecka. Dziecko zacznie raczkować w momencie, gdy jego mięśnie nabędą już siły oraz mocy do wykonywania tej czynności. Niektóre dzieci zaczynają raczkować już w wieku sześciu miesięcy, a inne dopiero dwunastu. Jednak średnio jest to ósmy miesiąc.

Dziecko nie raczkuje

Dziecko, które nie raczkuje, może stanowić zmartwienie dla rodziców. Jednak każde dziecko należy traktować jako istotę w pełni indywidualną, dlatego w procesie rozwoju może zostać całkowicie pominięty etap raczkowania. Raczkowanie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, jednak może ono również próbować się przemieszczać na inne sposoby lub od razu zacząć wstawać i podejmować próby chodzenia. Jest to zależne od kwestii indywidualnych.

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Nie istnieją żadne skuteczne metody, które zachęcą dziecko do raczkowania. Dziecko musi podjąć tę decyzję w sposób samodzielny oraz samo zdecydować się na rozpoczęcie raczkowania. Jednak w procesie rozwoju dziecka warto często kłaść je na brzuszku, aby mogło ćwiczyć mięśnie poprzez podnoszenie się oraz obracanie. Dzięki temu będzie sprawniejsze i szybciej będzie mogło podjąć próby poruszania się. Oprócz tego dziecko może chętnie podążać za różnymi zabawkami, dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

Bezpieczeństwo

W przypadku dziecka, które rozpoczyna raczkowanie, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na zapewnienie mu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Na podłodze nie powinny się znajdować żadne niebezpieczne dla dziecka przedmioty, co obejmuje przede wszystkim małe rzeczy, które dziecko może połknąć. Oprócz tego należy również w odpowiedni sposób zadbać o zabezpieczeniu kontaktów, co jest kluczowe.

O czym pamiętać?

Dziecko, które zaczyna raczkować, powinno być przede wszystkim wygodnie ubrane, aby zakładane ubrania nie krępowały jego ruchów i umożliwiały swobodne poruszanie się. Oprócz tego istotne jest również codzienne sprzątanie oraz usuwanie z podłogi powstających zanieczyszczeń. Należy również uczyć dziecko, jak w prawidłowy sposób można się przemieszczać przy meblach oraz na przykład schodzić z kanapy.

Redakcja spokojdziecka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wągry i zaskórniki
wózek
efekty stosowania pregnylu 5000

Jesteś zainteresowany reklamą?