Jakie rodzaje znieczulenia występują? Czym jest znieczulenie ogólne? Czego można się obawiać po narkozie? Wielu pacjentów nie boi się samej operacji, tylko tego, że po znieczuleniu nie będą wstanie się obudzić. Dlatego ważne jest szczere odpowiadania na pytania anestezjologa, to on może rozwiązać wszelkie nurtujące pytania.
Czego dowiemy się z artykułu?
- Jakie są rodzaje znieczuleń?
- Które znieczulenie jest najbezpieczniejsze?
- Czy obawiać się znieczulenia ogólnego?
Sprawdź również: CZY KASZEL PRZESZKADZA W NARKOZIE?
Jakie są rodzaje znieczuleń?
Jakie znieczulenie jest bezpieczne dla pacjenta decyduje lekarz anestezjolog. Można wymienić następujące znieczulenia stosowane do operacji:
- ogólne,
- regionalne:
- blokady centralne – znieczulenie podpajęczynówkowe oraz znieczulenie zewnątrzoponowe,
- blokady obwodowe,
- łączone – wykorzystywanie wielu technik.
Znieczulenie ogólne jest najszybszą formą uśpienia pacjenta. Przy stosowaniu znieczuleń miejscowych nie czuję się bólu temperatury i dotyku. Dotyczą na przykład danego miejsca, a nie całego ciała. Podczas znieczulenia regionalnego wprowadzone jest znieczulenie przez zastrzyk w unerwionym miejscu ciała w okolicy obszaru na którym będzie przeprowadzona operacja. W znieczuleniu ogólnym lekarz anestezjolog stosuje premedykację, czyli przed podaniem znieczulenia podaje środki, które mają uspokoić pacjenta oraz zmniejszyć odczucie bólu.
Które znieczulenie jest najbezpieczniejsze?
Jakie znieczulenie jest bezpieczne? To jedne z pytań, które zadaje sobie wielu pacjentów. To czy podane znieczulenie jest najbezpieczniejsze decyduje lekarz po wcześniej przeprowadzonym wywiadzie. Jednym ze znieczuleń, które prawdopodobnie jest najbezpieczniejsze to znieczulenie wziewne. Dzięki niemu można precyzyjniej kontrolować głębokość uśpienia. Tym co spędza sen z powiek pacjentów to pytanie czy mogą oni się wybudzić z narkozy. Takie ryzyko występuje u nielicznych przypadków. Aby doszło do tego musiałoby dojść do pewnych komplikacji, na przykład reakcja alergiczna, źle dobrana dawka leku lub inne medyczne problemy.
Czy obawiać się znieczulenia ogólnego?
Dużo myśli przychodzących przed zabiegiem, dotyczących jego samego jaki i znieczulenia. Co zrobić aby zmniejszyć uczucie strachu i stres związany z operacją. Warto dokładnie dowiedzieć się o tym jak przeprowadzony będzie zabieg oraz jakie znieczulenie będzie używane. W pomocy może się przydać nauka głębokiego oddychania, dzięki niemu zmniejsza się napięcie i zwiększa utlenienie organizmu. Jeśli czuje się silny strach przed operacją, może pomóc konsultacja z psychologiem, który może nauczyć jak wykonywać techniki oddechowe. Psycholog powinien znajdować się w każdym szpitalu, aby wspomóc pacjentów w dużym lęku przed zabiegiem.
Podsumowując znieczulenie wziewne bezpieczne, ale to czy dla każdego decyduje lekarz. Wywiad który przeprowadza jest istotnie ważny przy doborze znieczulenia i wystąpienia nieprzewidzianych powikłań. Często stosowane jest odchodzenie od znieczulenia ogólnego, gdy nie ma takiej potrzeby. W celu zmniejszenia ilości powikłań pooperacyjnych.