Wieczorne mdłości w ciąży – jak im zaradzić?

Ciąża to wymagający okres w życiu każdej kobiety. Chociaż wiele osób mówi, że ciąża to nie choroba, bywają panie, które czują się wtedy dosyć kiepsko. Jedną z częstych przypadłości są na przykład mdłości, które mogą towarzyszyć tak naprawdę przez cały dzień, począwszy już od samego rana. Jak sobie z nimi radzić? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla kobiet, które często są dotknięte przez wieczorne mdłości w ciąży.

Skąd biorą się mdłości w ciąży?


Mdłości uważane są za jeden z pierwszych objawów ciąży. Tak naprawdę jednak nie jest to wcale pierwszy objaw. Z reguły pojawiają się one około 10,12 tygodnia ciąży, a zatem wtedy, gdy kobieta najczęściej dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że jest przy nadziei. W pierwszym trymestrze ciąży mdłości zwykle związane są z dużymi zmianami hormonalnymi, intensywnym rozwojem płodu. To właśnie wtedy w organizmie dzieje się prawdziwa hormonalna burza, do której trzeba się przyzwyczaić. Wbrew pozorom mdłości nie pojawiają się tylko z rana. Mogą towarzyszyć przez cały dzień. Często są też wieczorem, szczególnie wtedy, gdy kobieta w ciągu dnia spożywa zbyt dużą ilość jedzenia. Na temat mdłości istnieje wiele obiegowych opinii. Często mówi się, że im silniejsze mdłości, tym tak naprawdę większa szansa na utrzymanie ciąży. Jedno z drugim nie ma jednak nic wspólnego.

Jak poradzić sobie z mdłościami wieczorem?


Dla wielu kobiet ciąża to okres, kiedy spożywają więcej posiłków, folgując sobie i sięgając po produkty, których wcześniej unikały. Stąd też właśnie mogą brać się mdłości. Niepohamowany apetyt i pozwalanie sobie na wszelkie produkty, często jedzone bez umiaru, to tak naprawdę prosta droga do złego samopoczucia w ciąży. Warto zatem jadać regularnie, ale mniejsze porcje. Istotne jest, aby nie opychać się w ciąży, bo zwyczajnie czuje się wtedy spory dyskomfort. Mdłości mogą wynikać po prostu z tego, że rozwijający się płód i powiększająca się macica uciskają między innymi na żołądek, przez co mieści się w nim mniejsza porcja jedzenia. Jak radzić sobie z mdłościami? Spożywać mniejsze ilości jedzenia jednorazowo, dzielić posiłki na kilka w ciągu dnia, dzięki czemu ogranicza się tak zwane napady głodu, kiedy to szybko i w krótkim czasie spożywa się dużą porcję jedzenia.

Odżywianie w ciąży


Odżywianie w okresie ciąży to naprawdę ważna sprawa. Wiele kobiet myśli wtedy stereotypowo o tym, że musi jadać za dwoje. Tymczasem jest inaczej. Trzeba jadać dla dwojga, a nie za dwoje. Wbrew pozorom wcale nie należy podwajać ilości spożywanych kalorii. Tak naprawdę w pierwszych tygodniach ciąży kaloryczność posiłków powinna zwiększyć się o około 300. Dopiero na późniejszym etapie ciąży kaloryczność może zwiększyć się o około 500 kalorii w ciągu dnia. Trzeba natomiast pamiętać, by posiłki były pełnowartościowe, bogate w składniki odżywcze, białko, witaminy i zdrowe tłuszcze. Zjadając właśnie takie posiłki w niewielkich porcjach kilka razy w ciągu dnia, możemy unikać nieprzyjemnych mdłości w ciąży, które mogą odebrać radość z tego wyjątkowego czasu w życiu kobiety.