Dlaczego witamina D dla noworodka jest tak istotna?

Od kilku lat sporo mówi się na temat tego, jak ważna dla ogólnego zdrowia i funkcjonowania każdego człowieka jest witamina D. Latem, kiedy do ziemi dociera duża ilość promieni słonecznych, jest ona naturalnie syntetyzowana w organizmie człowieka. Mówi się zatem, że nawet kilkanaście minut na słońcu wystarczy, aby w naszym organizmie wytworzyła się dzienna dawka tej witaminy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w niektórych momentach suplementacja jest wskazana. Dotyczy to między innymi noworodków.

Witamina D dla noworodka


Witamina D dla noworodka jest kluczowa i niezbędna dla prawidłowego rozwoju całego układu, w tym również kostnego i nerwowego. Ze względu na to, że polskie społeczeństwo często wymieniane jest jako jedno z tych, których wykrywa się regularnie niedobory witaminy D, do suplementacji tej witaminy u noworodków trzeba podchodzić skrupulatnie i trzymać się zaleceń lekarza. Te najczęściej są takie, by odpowiednią porcję witaminy podawać każdego dnia. W aptekach można kupić preparaty, które często wzbogacone są jeszcze o kwasy dha. Dzięki temu suplementuje się wszystko to, co potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Nie należy o tym zapominać.

Niedobory witaminy D u dzieci


Jakie są skutki niedoboru witaminy D u małych dzieci? Tak naprawdę bardzo duże. Od dawna wiadomo, że zbyt mała podaż tej witaminy ma ogromny wpływ między innymi na rozwój krzywicy u dzieci. To choroba, którą współcześnie udało się praktycznie wyeliminować właśnie ze względu na zalecenia dotyczące suplementacji. Niestety kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu wiele dzieci rozwijało się nieprawidłowo właśnie ze względu na niedobory witaminy D. Objawem było między innymi to, że kości wzrastały i formowały się w nieprawidłowy sposób. Miało to wpływ zarówno na rozwój kończyn, jak też kręgosłupa. U małych dzieci niedobór witaminy D może skutkować większą potliwością, trudnościami w uspokajaniu się, problemami ze snem. Witamina D ma bowiem bardzo ważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego rozwijającego się dziecka.

co zrobić, gdy stwierdzono niedobory witaminy D?


Na największe niedobory witaminy D narażone są te dzieci, które rodzą się późną jesienią oraz zimą. To właśnie wtedy dni są zdecydowanie mniej słoneczne, a z dziećmi rzadziej wychodzi się na świeże powietrze. U maluchów zaburzona jest wtedy naturalna synteza witaminy D. Jeżeli dodatkowo zapomni się o suplementowaniu, bagatelizując wskazania lekarza, może być naprawdę niedobrze. Jeżeli obserwuje się objawy, które mogą wskazywać na niedobór witaminy D, najlepiej po prostu poprosić lekarza o wskazówki i sposób postępowania. Może przepisać on preparat, który będzie zawierał wyższe stężenie witaminy D. Wtedy szybciej uda się nadrobić niedobory, które mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Jednym słowem w kwestii suplementowania witaminy D trzeba trzymać się zaleceń lekarzy, brać je na poważnie i nie eksperymentować. To jedna z tych witamin, która ma naprawdę niebagatelny wpływ na rozwój całego organizmu dziecka.