Godne uwagi bajki polskie dla dzieci w każdym przedziale wiekowym?

Małe dzieci bardzo często lubią spędzać wolny czas oglądając bajki. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie bajki są przeznaczone dla najmłodszych widzów. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych rodziców, którzy chcą poznać wartościowe bajki polskie dla dzieci.

Plastusiowy pamiętnik

Plastusiowy pamiętnik to rewelacyjna dobranocka, która powstała oczywiście na motywach powieści Marii Kownackiej. Jest to idealne połączenie filmu z animacją dla najmłodszych widzów. Plastuś to oczywiście mała czerwona figurka, która powstała z plasteliny. Bajka „Plastusiowy pamiętnik” może okazać się także niezwykłą podróżą w przeszłość dla rodziców.

Kulfon, co z ciebie wyrośnie?

Jedną z najpopularniejszych polskich bajek są oczywiście przygody Kulfona i Moniki. Młodzi widzowie mogą obejrzeć nie tylko serial „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”, ale również nowszy tytuł „Bardzo przygodowe podróże Kulfona”. Każdy rodzic z pewnością potrafi zaśpiewać czołówkę z tytułowego serialu. Główni bohaterowie przeżywali niesamowite przygody, które miały oczywiście charakter edukacyjny dla najmłodszych widzów.

Przygody Misia Colargola

Dla najmłodszych dzieci zdecydowanie najlepszą bajką będą „Przygody Misia Colargola”. Część odcinków zmontowano w pełnometrażowe filmy, które można znaleźć na popularnych portalach aukcyjnych. Godna uwagi jest nie tylko animacja dla dzieci, ale również rewelacyjne słuchowisko. Cała bajka liczy 53 fascynujące odcinki, przy których można spędzić miło czas z całą rodziną.

Dziwne przygody Koziołka Matołka

W 1969–1971 powstała jedna z najpopularniejszych polskich kreskówek, czyli „Dziwne przygody Koziołka Matołka”. Postać samego Koziołka Matołka stworzona została przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Oprócz samej bajki dzieci mogą zapoznać się z komiksami i książeczkami. Sama bajka liczy 26 odcinków i kończy się zawsze wierszykiem o poszukiwaczu Pacanowa.

Przygody kota Filemona

Dla najmłodszych dzieci ciekawą propozycją mogą okazać się także „Przygody kota Filemona”. Mowa tutaj oczywiście o fantastycznej bajce o małym kotku Filemonie, który za wszelką cenę chce nauczyć się łowienia myszy. Miłośnicy kota Filemona i Bonifacego mogą obejrzeć także bajkę „Dziwny świat kota Filemona”. Jest to wspaniała bajka, która nigdy się nie znudzi.

Zaczarowany ołówek

„Zaczarowany ołówek” to kolejna bardzo popularna bajka polska, która zadebiutowała w latach 1964–1977. Przygody małego chłopca Piotrusia i pieska Pimpka to jedna z najstarszych dobranocek, która do dnia dzisiejszego bawi najmłodszych maluchów. Piotruś od krasnoludka otrzymuje tajemniczy ołówek, dzięki któremu można narysować dowolny przedmiot, który następie staje się rzeczywistością.

Miś Uszatek

Opisując najpopularniejsze polskie bajki dla dzieci nie można zapominać także o Misiu Uszatku. Jest to bajka zaliczana do klasyków, która przypadnie do gustu nie tylko młodszym, ale również starszym dzieciom. Przygody misia z klapniętym uszkiem bawią i uczą. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim niesamowity głos Mieczysława Czechowicza.

Najlepsze bajki polskie dla dzieci

Najlepszymi bajkami polskimi dla dzieci są oczywiście takie tytuły jak: „Bolek i Lolek” oraz „Porwanie Baltazara Gąbki”. Są to kreskówki obok których nie można przejść obojętni. Małe dzieci powinny jak najszybciej zapoznać się także z przygodami pieska Reksia. Wśród pozostałych polskich tytułów warto wymienić także takie bajki jak np.: „Przygód kilka wróbla Ćwirka”, „Pomysłowy Dobromir”, „Mały pingwin Pik-Pok” czy też „Podróże kapitana Klipera”.