Kwas azelainowy efekty działania

Kwas azelainowy to substancja, która ma silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Sprawia to, że ma on naprawdę duże zastosowanie w kosmetyce i stosowany jest do naprawdę ogromnej liczby chorób skóry. Czym dokładnie jest ta substancja, a także jakie tak właściwie ma efekty działania? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem jej stosowania.

Czym jest kwas azelainowy?

Kwas azelainowy to substancja, która w naturalny sposób występuje przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, lecz również w drożdżakach, które powszechnie obecne są na ludzkiej skórze i włosach. Kwas ten posiada naprawdę silne działanie antyseptyczne, a to sprawia, że rewelacyjnie sprawdza się w walce z trądzikiem. Jak się jednak okazuje, nie to było pierwotnym celem jego stosowania, ponieważ podczas przeprowadzanych nad nim badani, głównym zamiarem było odnalezienie środka rozjaśniającego skórę. Doskonałe właściwości antytrądzikowe odkryto niejako przypadkiem.
Podsumowując, kwas azelainowy ma niezwykle duże zastosowanie w produktach kosmetyczny, które mogą być używane właściwie przez osoby w każdym wieku. Co więcej, pomaga w bardzo skuteczny sposób leczyć trądzik, powoduje rozjaśnienie cery, a także może być stosowany w zupełnie bezpieczny sposób przez kobiety w ciąży.

Kwas azelainowy efekty

Jak zatem widać po powyższym opisie, skutki oddziaływania kwasu azelainowego są naprawdę rewelacyjne. Jak to wszystko wygląda jednak w szczegółach? Jakie są dokładnie efekty jego stosowania, które mogą pojawić się w krótszym lub dłuższym czasie?
Podstawową sprawą związaną z kwasem azelainowym jest oczywiście działanie przeciwzapalne. Dzięki temu możliwe jest znaczne zmniejszenie ryzyka infekcji skóry, a co równie ważne, znaczne zmniejszenia ryzyk, że w miejscu infekcji powstaną blizny.
Kolejnym niezwykle ważnym wpływem obecności tej substancji na skórę, jest działanie antybakteryjne. Mowa tu jest nie tylko o bakteriach tlenowych, lecz również beztlenowych, co daje naprawdę kompleksową ochronę całej powierzchni skóry. Wśród bakterii, które kwas ten zabija, znaleźć można oczywiście Propionibacterium acnes, czyli tę, która odpowiedzialna jest za powstawanie trądziku.
Rzecz jasna działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne to nie wszystko, co daje stosowanie kwasu azelainowego. Oprócz tego posiada on silne działanie rozjaśniające skórę. Dzięki temu blokowane jest powstawanie melaniny, która odpowiada bardzo często za nieregularne barwienie się skóry.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że kwas ten przyczynia się do regulacji gruczołów łojowych na skórze, czyli hamuje wydzielanie przez nie nadmiernej ilości łoju, co mogłoby rodzić ryzyko przetłuszczania się i błyszczenia skóry.

Gdzie można znaleźć kwas azelainowy?

Wszystkie powyższe zalety i efekty działania sprawiają, że substancja ta jest powszechnie stosowana w ogromnej ilości różnego rodzaju środków kosmetycznych. nie tylko tych przeznaczonych do walki z trądzikiem, lecz również tych używanych do pielęgnacji skóry, jej oczyszczania, a także minimalizowania efektów oddziaływania różnego rodzaju chorób i dolegliwości.