Dlaczego facet zachowuje się jak dziecko? Syndrom Piotrusia Pana

Człowiek rozwija się całe życie, ale co zrobić jak zatrzyma się na pewnym etapie? Mężczyźni z syndromem Piotrusia Pana są raczej mniejszością w społeczeństwie, ale można ich spotkać. Dlaczego facet zachowuje się jak dziecko i jak temu zaradzić?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego facet zachowuje się jak dziecko,
 • czym jest syndrom Piotrusia Pana,
 • dorosły zachowujący się jak dziecko – jak z nim rozmawiać i budować relację, aby go zmienić,
 • jakie czynniki wpływają na zachowanie dorosłych mężczyzn jak dzieci,
 • co zrobić, gdy teściowa traktuje męża jak dziecko.

Dlaczego facet zachowuje się jak dziecko i czym jest syndrom Piotrusia Pana?

Syndrom Piotrusia Pana to określenie na infantylne zachowanie dorosłych mężczyzn, którzy nie są w stanie podjąć odpowiedzialności za swoje czyny. Nazwa syndromu pochodzi od postaci Piotrusia Pana, bohatera literackiego, który nigdy nie chciał dorosnąć.

Jakie czynniki wpływają na zachowanie dorosłych mężczyzn jak dzieci?

Według psychologów dana osoba może zachowywać się jak dziecko z powodu rozmaitych przyczyn. Oto kilka najczęstszych przyczyn, dlaczego facet nie potrafi przyjąć odpowiedzialności i zachowuje się dziecinnie:

 1. Nadopiekuńczość matki – najczęstszy powód.
 2. Poczucie komfortu, które przypomina mu szczęśliwe dzieciństwo. 
 3. Brak pewności siebie oraz przejmowanie się opinią innych.
 4. Brak relacji z ojcem.
 5. Strach przed dorosłością i odpowiedzialnością.

Dorosły zachowujący się jak dziecko – jak z nim rozmawiać i budować relację, aby go zmienić?

Jeśli kobieta jest w relacji z chłopcem, a nie z facetem to nieudany i niezdrowy związek jest gwarantowany. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie da się zmienić mężczyzny na własną rękę. Osoba dorosła, która zachowuje się jak dziecko musi chcieć wyjść z syndromu Piotrusia Pana, zaczynając od leczenia u psychologa. Mężczyzna który nie chce dorosnąć należy unikać w relacjach emocjonalnych, ponieważ ciężko jest z taką osobą się dogadać i zbudować zdrowy związek.

Jak rozmawiać z mężczyzną, który chce przestać być dzieckiem?

Rozmowa z mężczyzną, który zachowuje się jak dziecko, nie jest łatwa. Warto jednak pamiętać, żeby:

 • jasno i zrozumiale wyjaśnić, jakie zachowanie jest nieodpowiednie i jakie konsekwencje ono niesie,
 • wyjaśnić, że codzienne obowiązki oraz odpowiedzialność za siebie i innych są nieodłącznymi elementami życia dorosłego człowieka,
 • polecić mężczyźnie wizytę u psychologa, który pomoże mu zmienić myślenie i przyzwyczajenia.

Trzeba uważać, żeby nie zacząć oskarżać mężczyzny, ponieważ często stan takiego zachowania u mężczyzn jest nieodpowiednie wychowanie przez rodziców.

Teściowa traktuje męża jak dziecko, co zaradzić?

Traktowanie dorosłego mężczyzny jak dziecka przez teściową jest szkodliwe dla całej rodziny. Teściowa lub matka, która traktuje dorosłego faceta jak dziecko, może wpędzić go w poczucie bezradności oraz pogorszyć jego samopoczucie. Dodatkowo, taka sytuacja może doprowadzić do konfliktów w rodzinie i pogorszenia relacji. 

Najlepszym sposobem, aby zapobiec takiemu traktowaniu ze strony teściowe to rozmowa. Należy postawić sprawę jasno i konkretnie. Trzeba wyjaśnić, że zachowanie teściowej jest nieodpowiednie i powinna wyrażać więcej szacunku i zrozumienia.