Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Dieta niemowlaka – co warto o niej wiedzieć?

26 listopada 2021 dieta niemowlaka


Dieta niemowlaka to temat, które ekscytuje bardzo wiele kobiet. Oczywiście nie tylko panie są odpowiedzialne za dietę maluszka, jednak z reguły to właśnie one zajmują się tym na co dzień, ponieważ spędzają z niemowlakiem większą część dnia. Jaka powinna być dieta małego dziecka? Kiedy ją rozszerzać i wprowadzać produkty inne niż mleko mamy? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek, które mogą być istotne dla młodych mam.

Dieta niemowlaka

Niemowlak do szóstego miesiąca życia tak naprawdę może odżywiać się tylko i wyłącznie mlekiem mamy. To istotna informacja dla kobiet, które często zastanawiają się nad tym, czy w trzecim lub czwartym miesiącu życia wprowadzać już nowe smaki. Naprawdę niekoniecznie. Oczywiście kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu podawano już dzieciom kończącym trzeci miesiąc życia pierwsze owoce, na przykład jabłka czy banany. Teraz raczej odchodzi się od tego właśnie na rzecz utrzymania jak najdłużej karmienia piersią. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że to właśnie 6 miesiąc życia jest dobrym momentem, aby zacząć urozmaicać dietę i wprowadzać produkty stałe. Dlaczego? By dziecko poznało nowe smaki, jak również dla rozwoju zgryzu.

Mleko modyfikowane czy mleko mamy?

Mówi się, że mleko mamy jest najlepsze dla dziecka. Bez wątpienia jest w tym cała prawda. Jednocześnie nie wszystkie kobiety mogą karmić piersią, tak naprawdę z różnych powodów. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, dobrym zastępstwem dla mleka mamy jest mleko modyfikowane. Obecnie w sklepach można znaleźć różne preparaty, tańsze lub droższe, które dodatkowo są wzbogacone na przykład witaminami czy kwasami dha. To właśnie dzięki temu posiłki z mleka modyfikowanego przygotowywane dla dzieci są pełnowartościowe i służą im dobrze.

Rozszerzanie diety metodą BLW

Szósty miesiąc życia to moment, w którym pediatrzy zalecają, by małymi krokami rozszerzać dietę dziecka. To właśnie wtedy można rozpocząć wprowadzanie nowych posiłków i zapoznać się z metodą karmienia nazywaną w skrócie blw. Co ona oznacza w praktyce? To, że dziecko samodzielnie uczy się zjadać posiłki. Dziecka raczej nie karmi się łyżeczką, potrawy podaje mu się pokrojone na malutkie kawałki, tak by mogło samodzielnie chwycić je rączką, a następnie umieścić w buzi. Dlatego też pierwsze tygodnie z dietą BLW to bez wątpienia czas, kiedy mocno przydają się śliniaczki. Dzięki takiemu karmieniu dzieci stają się jednak dużo bardziej zainteresowane nowymi smakami. To jeden ze sposobów na to, aby w przyszłości maluch nie był niejadkiem. Jakie produkty nadają się do zastosowania w pierwszych miesiącach rozszerzania diety? Można sięgać na przykład po miękkie banany, miękkie jabłka i gruszki, a także warzywa takie, jak gotowana marchewka, brokuły. To idealny moment, by wprowadzić właśnie te przysmaki do diety dziecka i obserwować, jak je toleruje, czy nie pojawiają się na przykład alergie skórne. Na temat diety niemowlaka napisano mnóstwo książek, dlatego w tym gorącym okresie w życiu warto też po prostu sięgać do źródeł.

Redakcja spokojdziecka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wągry i zaskórniki
wózek
efekty stosowania pregnylu 5000

Jesteś zainteresowany reklamą?