Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Prężenie się niemowlaka – najczęstsze przyczyny i typowe objawy

7 listopada 2021 prężenie się niemowlaka

Prężenie się niemowlaka może mieć bardzo różnorodne przyczyny. Wśród nich wymienić można choćby kolkę jelitową lub wzmożone napięcie mięśniowe. Nasilenie tego typu objawów powinno być zawsze konsultowane z pediatrą, który pomoże wskazać ewentualne przyczyny dolegliwości oraz skuteczne sposoby leczenia.

Prężenie się niemowlaka

Jak wspominano powyżej, prężenie się niemowlaka może mieć związek z kolką jelitową, która jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego lub też wzmożonego napięcia mięśniowego.

Prężenie się niemowlaka z powodu kolki jelitowej

Prężenie się niemowlaka może wynikać z nieprawidłowo strawionego pokarmu oraz nadmiernej ilości powietrza spożytego wraz z pokarmem. Pojawia się wówczas nie tylko prężenie, ale również napinanie mięśni, podkurczanie nóżek, zaciskanie piąstek oraz ból brzucha. W tym wypadku, zmiana diety matki czy wyeliminowanie nagromadzonych w jelitach gazów mogą przynieść dość szybką ulgę.

Prężenie się niemowlaka w związku ze wzmożonym napięciem nerwowym

Prężenie się niemowlaka może mieć również związek ze wzmożonym napięciem nerwowym. Przyczyną takiego stanu może być między innymi: wcześniactwo, komplikacje podczas porodu, w tym niedotlenienie dziecka oraz przebycie przez nie poporodowej żółtaczki mechanicznej oraz problemy zdrowotne ciężarnej: anemia czy nadciśnienie tętnicze. W tym przypadku konieczna jest pogłębiona obserwacja i diagnostyka, a także wdrożenie efektywnej rehabilitacji, ponieważ taki stan choć nie zagraża bezpośrednio życiu dziecka, to jednak może u niego spowodować dysfunkcje rozwojowe, związane z układem nerwowym lub ruchomym.

Prężenie się niemowlaka
Prężenie się niemowlaka

Typowe objawy prężenia się niemowlaka oraz sposoby radzenia sobie z nim

Prężący się niemowlak nadmiernie napina swoje ciało oraz wygina się gównie do tyłu oraz na boki. Ponadto, dziecko prostuje kończyny co utrudnia jego pielęgnację czy nawet ubieranie. Malec jest niespokojny, płaczliwy oraz ma problemy ze snem. Jeżeli do prężenia dochodzi zazwyczaj po spożyciu pokarmu, przyczynę tego stanu można upatrywać w zaburzeniach układu pokarmowego oraz kolce jelitowej. W takim wypadku zaleca się uspokojenie dziecka oraz wykonanie bardzo delikatnego masażu brzucha. Podczas masażu zgięte w kolanach malucha nogi powinny być ostrożnie dociskane do jego brzucha. Ponadto, można zastosować ciepły termofor lub relaksującą kąpiel.

Warto również zwrócić uwagę na to, aby dziecko podczas spożywania pokarmu nie połykało zbyt dużej ilości powietrza. Można również podać rozkurczowe herbatki ziołowe lub w skaranych wypadkach leki przeciwbólowe. W przypadku zdiagnozowanego wzmożonego napięcia mięśniowego, po konsultacji z neurologiem oraz fizjoterapeutą należy wdrożyć odpowiednie ćwiczenia. Powinny być one rozpoczęte dość szybko, to znaczy nawet przed ukończeniem przez dziecko szóstego roku życia. Takie działania rehabilitacyjne za pomocą metody Vojty lub metodą Bobath, przynoszą bardzo dobre rezultaty. Pierwsza z metod opiera się na uciskaniu wskazanych punktów na ciele dziecka, co dla niego może być mało przyjemne, druga – obejmuje wykonywanie łagodnych ruchów, w tym: głaskania oraz oklepywania.

Redakcja spokojdziecka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

narkoza jest szkodliwa
ile trwa kolonoskopia pod narkozą
Kaszel przeszkadza w narkozie

Jesteś zainteresowany reklamą?