Jak zaangażować dziecko w świąteczne przygotowania?

Zbliża się okres świąt bożonarodzeniowych, a razem z nim najbardziej klimatyczny czas w roku. Śnieg, tematyczne dekoracje w miastach i domach, to ukochany widok miłośników świąt. Wiele z nas dokłada wszelkich starań w przygotowania do wigilii. Jest to czasochłonne, ale niezwykle satysfakcjonujące zadanie. Chcesz zaangażować w nie swoje dzieci? Oto jak możesz zarazić maluchy duchem świąt i sprawić, że za rok same będą wyczekiwać tego okresu.

 

Dekorowanie

Atrakcją świąteczną, która zachęca do pomocy najmłodszych, jest dekorowanie. Wspólne ozdabianie domu to sposób na budowanie więzi rodzinnych. Jeśli zrobisz to wystarczająco wcześnie w grudniu, razem ze swoją rodziną będziecie mogli cieszyć się klimatem przez dłuższy okres. Dekorowanie możesz potraktować jako grę. Niezwykle popularne jest kupowanie elfów Mikołaja i późniejsze chowanie ich po posesji. Wprowadzisz poprzez to świąteczną magię do domu, a dzieci z pewnością zaangażują się w nową zabawę.

Możesz wykorzystać do tego również skandynawskie skrzaty świąteczne. W legendzie opiekują się domostwami swoich ludzi, a w okresie bożonarodzeniowym pomagają samemu Świętemu Mikołajowi w rozdawaniu prezentów. Wystarczy poprosić najmłodszych, żeby posadziły gdzieś w domu skrzata, a następnie parę dni później przesunąć go w inne, widoczne dla nich miejsce.

Nowe i stare tradycje

Święta to czas miłości i obdarowywania. To okres, który najchętniej spędzamy z naszymi bliskimi. To również czas tradycji świątecznych – przekazywanych z pokolenia na pokolenie, albo nowych, dopiero co powstających. Warto podzielić się swoimi zwyczajami z dzieckiem. Możesz zaprosić maluchy do wspólnego przygotowywania najważniejszych potraw, zabrać je ze sobą na kolędowanie lub spacer po okolicy. Niezwykłą wartość w ten okres świąteczny wnoszą ludzie, z którymi go spędzamy. 

Dla najmłodszych istotne jest, żeby od samego początku były zaangażowane w przygotowania do świąt, które same w sobie są pewnego rodzaju tradycją. Zwykła pomoc w kuchni zdejmie trochę obowiązków z Twoich rąk, ale też wprowadzi dziecko w magię świąt, jaką jest spędzanie czasu i przygotowywanie się do wspólnej wigilii.

Świąteczne historie – co zrobić, żeby się ziściły?

Oczywiście nieodłączną częścią świąt są legendy i mity. Wszystkie historie, o magicznych elfach, prezentach i Świętym Mikołaju w oczach dzieci są prawdą. Najmłodsi członkowie rodziny dzięki nim pamiętają, że muszą być w tym okresie grzeczni i pomocni. Łakną kolejnych opowieści o przygodach Świętego Mikołaja. Żeby umilić im ten okres, możesz poszukać w okolicy specjalnych „wizyt u Mikołaja”, gdzie dzieciaki mogą spotkać Mikołaja i przekazać mu swoją wymarzoną listę prezentów. Alternatywnie możesz usiąść ze swoimi pociechami i stworzyć specjalny list, w którym każdy napisze, co chciałby dostać pod choinkę. 

Jest wiele sposobów na zaangażowanie najmłodszych w obchodzenie świąt. Najważniejszym jest jednak pokazanie im, jak dużo magii kryje się we wspólnych przygotowaniach, i że często to jest właśnie ich prawdziwa istota.

Artykuł sponsorowany