Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak poprawnie mierzyć temperaturę?

1 listopada 2021 jak mierzyć temperaturę


Sezon jesienny w pełni, więc zapewne wiele osób walczy z przeziębieniem, grypą czy innymi tego typu schorzeniami. Jeśli czujemy się osłabieni bądź towarzyszą nam uczucia gorąca lub zimna, warto zmierzyć temperaturę ciała, aby sprawdzić, czy nie łapie nas żadna infekcja. Jak mierzyć temperaturę? To zależy od typu termometru, z którego korzystamy, aby to sprawdzić. Jest ich kilka i w każdym przypadku temperaturę mierzy się trochę inaczej.

Pomiar temperatury termometrem dotykowym

Termometrem możemy mierzyć temperaturę w kilku miejscach naszego ciała, na przykład w ustach, uchu czy pod pachą. Mierzenie temperatury pod pachą to chyba najbardziej popularny sposób pomiaru. Aby poprawnie zmierzyć temperaturę należy po prostu przycisnąć termometr umieszczony pod pachą ramieniem i odczekać parę minut. Jeśli chcemy zmierzyć temperaturę w ustach należy natomiast najpierw odkazić termometr jakimś alkoholem lub innym środkiem odkażającym, włożyć go głęboko pod język i odczekać chwilę. Należy pamiętać, aby nie zagryzać termometru. Pomiar temperatury w uchu jest natomiast bardzo dokładny i szybki. Na termometr należy nałożyć specjalną nakładkę i ostrożnie włożyć do ucha. Sam pomiar trwa około sekundy.

Pomiar temperatury termometrem bezdotykowym

Temperaturę można jednak mierzyć również termometrem bezdotykowym. W tym przypadku najczęstszym miejscem pomiarowym jest środek czoła. Termometr bezdotykowy należy ustawić prostopadle do czoła i poczekać aż pojawi się na nim pojedynczy punkt świetlny, co będzie oznaczało, że temperatura może zostać zmierzona w poprawny sposób. Nie należy ustawiać i trzymać termometru zbyt blisko bądź zbyt daleko od środka czoła, gdyż pomiar będzie nieudany i będziemy musieli go powtórzyć.

Pomiar temperatury termometrem elektronicznym

Termometr elektroniczny to przykład termometru dotykowego, jest on jednak bardzo popularny, gdyż sama obsługa termometru jest niezwykle prosta i intuicyjna. Na termometrze znajdują się z reguły tylko przyciski włączenia i wyłączenia termometru. Gdy chcemy dokonać pomiaru temperatury należy go tylko włączyć, przyłożyć do określonego punktu pomiarowego, na przykład pod pachą i poczekać na sygnał dźwiękowy, który będzie oznaczał, że pomiar temperatury się zakończył. Najdłuższy pomiar powinien trwać około minuty, gdy termometr umieścimy pod pachą, a najkrótszy około 30 sekund, gdy pomiar będzie przeprowadzany w ustach.

Pomiar temperatury termometrem rtęciowym

Termometry rtęciowe zostały już wycofane z użycia kilka lat temu, dlatego nie nabędziemy już takich termometrów, jednak z pewnością część z nas takie termometry jeszcze posiada. Pomiar temperatury za ich pomocą nie różni się zbytnio od pomiarów termometrem dotykowym, należy jednak przed rozpoczęciem pomiaru mocno wstrząsnąć termometrem, aby ustawić słupek rtęci na wartości nominalnej, jaką jest normalna temperatura ciała człowieka.

Pomiar temperatury u małych dzieci

Trochę inaczej wygląda kwestia pomiaru temperatury u małych dzieci. Do piątego roku życia należy bowiem mierzyć dzieciom temperaturę przez odbyt, układając malca na boku. Taki bowiem pomiar jest najdokładniejszy i najbardziej precyzyjny. Temperaturę należy mierzyć przez około 2 minuty, a po zakończeniu pomiaru termometr dokładnie umyć i wysuszyć.

Redakcja spokojdziecka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wągry i zaskórniki
wózek
efekty stosowania pregnylu 5000

Jesteś zainteresowany reklamą?