Najlepsze sposoby na kolki u noworodka

Kolki to dość często występujący problem u noworodków, który może przysparzać rodzicom wiele trudności. Dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na temat kolek, a także możliwych sposobów na zmniejszanie dolegliwości bólowych u dziecka.

Masaż brzuszka

Wśród najlepszych sposobów na kolkę u noworodka można przede wszystkim wymienić masaż brzuszka lub plecków dziecka. Podczas masażu można wykorzystać na przykład specjalny olejek do masażu, który z całą pewnością usprawni cały proces. Masaż powinno się wykonywać okrężnymi ruchami, ponieważ wtedy będzie najbardziej skuteczny. Warto o tym pamiętać.

Podginanie kolan

Kolejnym skutecznym sposobem na kolkę u noworodka jest położenie dziecka na pleckach, a także podginanie mu kolan. Dzięki temu brzuszek dziecka może zostać w skuteczny sposób rozluźniony, co będzie działało wspomagająco podczas kolki. Poczucie bezpieczeństwa w takiej sytuacji ma bardzo duże znaczenie u dziecka, dlatego warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Dziecko powinno się przede wszystkim czuć dobrze zadbane oraz kochane przez rodziców.

Rytmiczne kołysanie

Podczas występowania kolki u noworodka bardzo pomocne może być także rytmiczne kołysanie oraz bujanie dziecka, dlatego warto wziąć pod uwagę takie działania. Dodatkowo można również włączyć ulubioną kołysankę, aby dodatkowo ukoić dziecko. Podczas kołysania dziecka warto zachować spokój, ponieważ spokój rodzica udziela się dziecku. Jest to bardzo ważne w przypadku występowania kolek w pierwszych etapach życia dziecka. Kolki w pewnym momencie zmniejszą swoją częstotliwość, co na pewno uspokoi dziecko.

Probiotyki

W przypadku kolki pomocne może być również stosowanie probiotyków, dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się probiotyki ze szczepami Lactobacillus reuteri. Oprócz tego można również stosować inne specjalistyczne preparaty, które są przepisywane na polecenie lekarza. Mogą one zawierać w swoim składzie taką substancję jak trimebutyna, która ma niezwykle skuteczne działanie, jeśli chodzi o kolki. Jednak powinna być stosowana w przypadku, gdy inne metody zawiodą.

Dieta matki

Podczas odczuwania kolek przez dziecko można również zwrócić uwagę na dietę matki. Jeśli dziecko ma alergię na poszczególne składniki pożywienia to matka karmiąca powinna je wyeliminować ze swojej diety. Wśród najczęściej występujących alergenów można przede wszystkim wymienić białka mleka krowiego oraz jaja, które dość często powodują problemy u dzieci. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę oraz skonsultować się z lekarzem, jeśli występują takie problemy.

Technika karmienia

Kolki u noworodka mogą również wymagać zastosowania odpowiedniej techniki karmienia, dlatego warto o to zadbać. Przy problemach z karmieniem dziecka piersią można się skonsultować z doradcą laktacyjnym, który na pewno pomoże rozwiązać wszelkie wątpliwości. Dzięki jego poradom na pewno uda się karmić zgodnie z odpowiednią techniką, co ma bardzo duży wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie dziecka.