Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

W dzisiejszych czasach rodzice mają naprawdę wiele możliwości, jeśli chodzi o wspieranie rozwoju dziecka w kwestii mowy. Warto zaznaczyć, że opóźniony rozwój mowy dziecka może być skutkiem problemów genetycznych lub po prostu nieprawidłowego podejścia rodziców do nauki mówienia już od najmłodszych lat życia dziecka. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego metody wspierające rozwój mowy powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb malucha. Sprawdź, jak wspierać rozwój mowy dziecka w dzisiejszych czasach i jakie metody są najskuteczniejsze.

Opóźniony rozwój mowy dziecka – jak zauważyć problem?

Problem, jakim jest opóźniony rozwój mowy dziecka może mieć podłoża zarówno genetyczne, jak i mogą to być zwyczajne kłopoty rozwojowe malucha. Metody, które wskazują jak wspierać rozwój mowy dziecka są różne – warto jednak wybierać je tak, aby były idealnie dopasowane do potrzeb malucha. Jeśli chcesz odpowiednio wcześnie zauważyć problem rozwoju mowy u swojej pociechy, koniecznie obserwuj dziecko podczas codziennych czynności. Tylko mocna obserwacja pozwoli Ci zauważyć, że Twoja pociecha ma jakiekolwiek problemy z mówieniem. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli maluch nie wypowiada pierwszych słów do pierwszego roku życia, wcale nie musi to oznaczać kłopotów rozwojowych. Jeśli nie masz pewności – lepiej udaj się do specjalisty i skonsultuj swoje obawy.

Wspieranie rozwoju mowy dziecka – najciekawsze wskazówki

Chcesz wiedzieć, jak wspierać rozwój mowy dziecka, tak aby maluch szybko i skutecznie nauczył się mówić swoje pierwsze w życiu słowa? Oto kilka propozycji, które pozwolą Ci pozytywnie wpłynąć na ewentualny opóźniony rozwój mowy dziecka:

 

  1. Mów do dziecka normalnym głosem tak często, jak tylko to możliwe – pamiętaj też, aby wypowiadane słowa mówić wyraźnie, tak aby maluch mógł je dokładnie usłyszeć.
  2. Obserwuj dziecko i pomagaj mu wypowiadaniu swoich pierwszych słów w życiu – dopingowanie naprawdę przynosi dobre efekty.
  3. Powtarzaj słowa, które wypowiada dziecko, ale jednocześnie poprawiając je na właściwą formę – nie nalegaj zbyt mocno na malucha, aby poprawiać własne słowa, gdyż to może go zniechęcić do mówienia.
  4. Czytaj dziecku jak najwięcej bajek – głośno i wyraźnie.
  5. Naśladuj odgłosy zwierząt – w wielu przypadkach takie metody przynoszą najlepsze efekty, szczególnie jeśli chodzi o naukę mówienia we wczesnych fazach rozwoju.
  6. Wypróbuj gimnastykę buzi oraz języka – sprawne funkcjonowanie narządów mowy u dziecka to podstawa do prawidłowego rozwoju.
  7. Spróbuj ćwiczeń polegających na oddychaniu – mowa jest bowiem ściśle połączona z oddechem, a więc dobry oddech to także łatwiejsza nauka mówienia.

 

Podsumowując – opóźniony rozwój mowy dziecka, można skutecznie wyeliminować i nadrobić zaległości. Jako rodzic musisz jednak poświęcać sporo czasu i uwagi. Tylko w ten sposób wspólnie z maluszkiem osiągniecie zadowalające efekty w kwestii nauki mowy. Teraz już wiesz, jak wspierać rozwój mowy dziecka – pora więc na praktyczne zajęcia. Bawcie się wspólnie, pozwalaj dziecku na odkrywanie świata i słuchanie, a także nie krytykuj jego zdolności mowy. To wystarczy, aby naprawdę skutecznie wspomóc dziecko na etapie nauki pierwszych słów.