Maluszek ząbkuje Maluszek ząbkuje

Maluszek ząbkuje

Ach, to bolesne ząbkowanie...

Ząbkowanie jest naturalnym etapem w życiu małego człowieka. U każdego dziecka przebiega w indywidualnym tempie i natężeniu. Czasem, po pojawieniu się pierwszego ząbka długo czekamy na kolejne. Zdarza się, iż malcowi rośnie kilka zębów na raz, potęgując związany z ząbkowaniem dyskomfort.

Ząbkowaniu często towarzyszą nadmierne ślinienie się, płacz, czasem podwyższona temperatura, biegunka. Maluchy mogą także wymiotować, bowiem duża ilość śliny jest wówczas produkowana, dostaje się ona do żołądka i prowokuje wymioty.

Często dziecko ma kłopoty ze snem. Dziąsła swędzą, bolą, a maluszki biorą do buzi różne przedmioty i trą nimi bolące dziąsełka. Można wtedy podsunąć dziecku zimny gryzaczek (schłodzony w lodówce), który pomoże przetrwać trudne chwile.

Ząbkowanie, czyli osłabienie organizmu.

Warto pamiętać, iż w okresie ząbkowania spada odporność malucha, jest więc bardziej podatny na infekcje. Wówczas trzeba częściej myć zabawki dziecka i dezynfekować smoczek czy butelkę. Warto także częściej myć malcowi rączki.

Jakie lekarstwo na ząbkowanie?

Wśród preparatów stosowanych w celu złagodzenia objawów ząbkowania, znajdują się m.in. żele do stosowania na dziąsła, wykazujące działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dostępne są także leki zawierające w swym składzie np. ibuprofenum, paracetamol, jednak nie mogą być stosowane u dzieci dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Ponadto, ich stosowanie obwarowane jest wieloma przeciwwskazaniami.

Dlatego tak ważny jest dobór leku, który ma wysoki profil bezpieczeństwa i jest dobrze tolerowany przez młodziutki organizm. W przypadkach niepokoju niemowlęcego, a bolesne ząbkowanie skłania do niego, najważniejsze jest, aby złagodzić dyskomfort, ból i złe samopoczucie dziecka. Gdy malec jest niespokojny z powodu ząbkowania, warto nie tylko podać naturalny lek. Szczególnie w tak trudnych dla malucha sytuacjach trzeba okazać mu dużo, dużo serca i ciepła: wziąć na ręce, przytulić, pocałować, pobawić się chwilę z dzieckiem.

 • I. Na początek - ciąża

  Pierwszy trymestr – do 13 tygodnia ciąży. To czas wielkich zmian. Ciąży, co prawda jeszcze nie widać, ale Twój organizm dostosowuje się do nowego stanu. Już w piątym tygodniu życia płodowego u dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33/34 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluszek ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

  W szóstym tygodniu maleństwo ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna przepompowywać krew, a około 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm. W siódmym tygodniu widać już oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się błonki niczym płetwy (nie martw się!, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

  Czytaj cały artykuł
 • II. Witaj na świecie

  Pierwszy rok życia Twojego maluszka to okres niezwykle intensywnych zmian, które pojawiają się dosłownie z tygodnia na tydzień. W tym czasie dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka, który może spać nawet 23 godziny na dobę w niemowlaka, który wypowiada już pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka jest określane jako okres niemowlęcy.

  Pierwszy miesiąc: To miesiąc, kiedy maleństwo z noworodka stanie się niemowlęciem. To nie tylko zmiana nazwy, ale prawdziwy krok milowy w jego rozwoju. Na początku Twój maluszek nie będzie zbyt towarzyski, noworodek potrafi spać nawet 23 godziny na dobę. Jego główka jest ciągle zbyt ciężka, aby mógł ją samodzielnie unosić, dlatego bezwzględnie pamiętaj o jej podtrzymywaniu.

  Czytaj cały artykuł
 • III. 2 - 10 rok życia dziecka

  Zaczynasz ten okres z maleństwem, które dopiero co wyszło z wieku niemowlęcego, zakończysz z prawie nastolatkiem, a po drodze zaliczysz parę kryzysów, okresów buntu, ale też odczujesz ogromne przywiązanie Twojego dorastającego dziecka do Ciebie.

  Drugi rok: Pierwsze urodziny Twojego maluszka są umownym zakończeniem wieku niemowlęcego. Twoje dziecko rozpoczyna następny okres życia, w którym czeka je opanowanie wielu nowych umiejętności, takich jak samodzielne chodzenie, bieganie, posługiwanie się mową czy kontrola nad potrzebami fizjologicznymi. Stanie się ono również w coraz większym stopniu istotą społeczną, okazującą sympatię lub antypatię, nawiązującą przyjaźnie z rówieśnikami. Wzrasta jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka.

  Czytaj cały artykuł