II. Witaj na świecie

Pierwszy rok z życia Twojego dziecka

Pierwszy rok życia Twojego maluszka to okres niezwykle intensywnych zmian, które pojawiają się dosłownie z tygodnia na tydzień. W tym czasie dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka, który może spać nawet 23 godziny na dobę w niemowlaka, który wypowiada już pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka jest określane jako okres niemowlęcy.

Pierwszy miesiąc: To miesiąc, kiedy maleństwo z noworodka stanie się niemowlęciem. To nie tylko zmiana nazwy, ale prawdziwy krok milowy w jego rozwoju. Na początku Twój maluszek nie będzie zbyt towarzyski, noworodek potrafi spać nawet 23 godziny na dobę. Jego główka jest ciągle zbyt ciężka, aby mógł ją samodzielnie unosić, dlatego bezwzględnie pamiętaj o jej podtrzymywaniu.

Skóra Twojego dziecka jest delikatna, cienka i różowa. Maluch intensywnie reaguje na każdy dotyk i inne bodźce – pod koniec pierwszego miesiąca rozpoznaje już twarze najbliższych osób, cieszą je kolorowe zabawki. Może już nawet wyciągać rączki w ich kierunku, nie potrafi jednak jeszcze ich złapać. Pojawia się także głużenie, czyli najwcześniejsza faza rozwoju mowy dziecka.

Pod koniec pierwszego miesiąca Twój maluszek staje się wielkim odkrywcą – zauważa, że rączki i nóżki, które widzi, należą do niego. To zainteresowanie możesz podtrzymać, bawiąc się z maleństwem jego rączkami i nóżkami.

To również czas, kiedy maluch staje się małym melomanem – lubi pewien rodzaj muzyki i dźwięków – puszczaj mu zatem różnorodną muzykę i umożliw słuchanie różnych dźwięków, gdyż będzie to dla niego znakomitą stymulacją rozwoju.

Drugi miesiąc:

Twoje dziecko nie jest już noworodkiem, tylko prawdziwym niemowlakiem. Jego ciało nabiera tłuszczyku, a położone na brzuszku potrafi unieść główkę i przytrzymać ją w tej pozycji przez kilka sekund. Patrzy na swoje rączki, uderza nimi w przedmioty. Tak bada swoje otoczenie.

Jego wzrok jest coraz doskonalszy – potrafi śledzić poruszające się przedmioty. W drugim miesiącu może też spotkać Cię wielka radość – maluszek może zacząć uśmiechać się na Twój widok! Również pod koniec tego miesiąca dziecko zaczyna już wypowiadać pierwsze samogłoski.

W tym miesiącu zaczynacie się bezpośrednio porozumiewać – jesteś już w stanie rozróżnić różne rodzaje płaczu Twojego dziecka oznaczające zmęczenie, brudną pieluszkę i głód. A maluszek coraz lepiej rozpoznaje Ciebie i Twój głos. W drugim miesiącu życia ustala się też pewien rytm karmienia i spania dziecka.

W ciągu tego miesiąca maluszek przybywa na wadze około pół kilograma.

Trzeci miesiąc:

Twoje maleństwo uczy się nieustannie – odkrywa siebie i otaczający go świat. Chętnie dotyka swojego ciałka, wkłada do buzi już nie tylko paluszki, ale próbuje zmieścić całą rączkę. Coraz lepiej chwyta różne przedmioty – i oczywiście też próbuje włożyć je do buzi – to jego sposób na poznawanie świata. Zaczyna się dla Ciebie długi okres, kiedy Twoja uwaga musi być szczególnie wytężona, aby maluszkowi nie wpadły w ręce niebezpieczne przedmioty.

W tym miesiącu powinny się już ostatecznie unormować pory karmienia – dzidziuś domaga się go mniej więcej 5-6 razy na dobę.

Możesz już przeprowadzać z maleństwem pierwsze „rozmowy” – maluszek okazuje radość śmiechem i gruchaniem. Potrafi także rozpoznać swoich rodziców i nie lubi zostawać sam. Jeśli Ty lub Twój partner robicie coś w domu – sprzątacie, wieszacie pranie, pozwólcie maleństwu się przyglądać – pobudza to jego zainteresowanie światem. Możesz je ułożyć w specjalnym leżaczku dla niemowlaków.

Zainteresowanie bobasa światem może się negatywnie odbić na karmieniu. Maleństwo jest rozproszone dochodzącymi do niego dźwiękami i innymi bodźcami. Najlepiej więc w porze karmienia wyłącz telewizor czy radio – ulubiony serial możesz nagrać i obejrzeć, gdy maluszek pójdzie spać. W tym miesiącu Twoja pociecha przybiera na wadze około 700 gramów.

Czwarty miesiąc:

Twoje maleństwo jest już zapewne dwa razy cięższe niż w momencie urodzenia. Chętnie wyciąga rączki do zabawek, choć nie umie się jeszcze bawić dwiema równocześnie. Głośno się śmieje i zaczyna wypowiadać pierwsze głoski! Charakterystyczne gruchanie malucha, śmiech i płacz są sposobem na kontaktowanie się ze światem i komunikowanie swoich potrzeb. Maluszek może już reagować na swoje imię odwracając główkę. Będzie też zafascynowany swoim odbiciem w lustrze. Lubi słuchać muzyki, a że jeszcze nie potrafi ocenić jakości śpiewu, z czystym sumieniem śpiewaj mu jak najczęściej.

W tym miesiącu możesz też łatwiej zaplanować dzień – Twój dzidziuś ma ustabilizowany rytm dnia – są to zazwyczaj 2-3 drzemki dziennie.

Możesz też zacząć sadzać maleństwo na krótkie chwile – jego mięśnie rozwinęły się na tyle, że sam potrafi dość długo utrzymać główkę w pionie, kiedy bierzesz go na ręce, leży na brzuszku lub siedzi podparty poduszkami. Na samodzielne siedzenie jest jeszcze za wcześnie. Układaj maluszka jak najczęściej na brzuszku, aby ćwiczyło mięśnie szyi – zapewne polubi tę pozycję, gdyż pozwala mu ona obserwować otaczający świat. Pamiętaj jednak, aby nie kłaść go w ten sposób do spania.

Normalne w tym wieku jest ślinienie się dziecka. Już niedługo zacznie się ząbkowanie, ślinianki pracują dość intensywnie, a maluch nie nadąża z połykaniem nadmiaru śliny. Normalne są także różne zabawne miny, puszczanie baniek ze śliny i inne ciekawe czynności, które odkrywa w tym czasie maleństwo.

Piąty miesiąc:

Twój mały odkrywca rusza w drogę – to właśnie w tym miesiącu zaczyna się turlać i pełzać, co oznacza, że już niedługo nauczy się raczkować. To, że Twój maluszek umie się już samodzielnie przekręcić z plecków na brzuszek oznacza, że absolutnie nie możesz zostawiać go samego, szczególnie na żadnym blacie ani powierzchni uniesionej w stosunku do podłoża. Może po prostu z niej spaść.

Twoje dziecko staje się nie tylko sprawniejsze fizycznie, ale także intelektualnie. Za pomocą różnych dźwięków nawiązuje kontakt z otoczeniem i potrafi rozpoznać Twój nastrój. Zaczyna też gaworzyć i wypowiadać pierwsze sylaby „ghee”, „ra”, „da”.  Piąty miesiąc to najlepszy moment na zabawki oddziałujące na kilka zmysłów równocześnie – ciekawa faktura pobudza zmysł dotyku, intensywny kolor – zmysł wzroku, a dźwięki wydawane przez zabawkę – zmysł słuchu.

Leżący maluszek jest tak giętki, że potrafi nawet włożyć sobie stópkę do buzi. W tym wieku może też  zacząć próbować samodzielnie siedzieć. Nie sadzaj go jednak na siłę, jedynie asekuruj, gdy sam podejmuje próby.

W piątym miesiącu możesz też zauważyć, że Twoje dziecko ślini się mocniej niż do tej pory – może to oznaczać początek ząbkowania. Z tego powodu maluszek może być niespokojny, mieć gorączkę i lekką biegunkę.

Szósty miesiąc:

Pół roku minęło „nie wiadomo, kiedy”. Pod koniec tego miesiąca Twój maluszek potrafi już odwrócić się na brzuch, jeśli leży na plecach i odwrotnie; jest już niemal specjalistą od pełzania (nawet, jeśli tylko pełza w kółko) i turlania się. Nową umiejętnością jest przekładanie przedmiotów z jednej ręki do drugiej.

Półroczne dziecko jest zafascynowane zabawkami o zróżnicowanych fakturach, kolorach, kształtach i wydawanymi przez nie dźwiękami. Zaciekawią je nawet różnice w temperaturze podawanych mu przedmiotów. Podawaj mu do rączki różnorodne rzeczy, pobudzają one jego ciekawość.

Twoje dziecko coraz częściej gaworzy. Śpiewne dźwięki pojawiają się wtedy, kiedy maluch się cieszy, chce nawiązać kontakt, lub... porozmawiać ze swoim odbiciem w lustrze. Możesz też zaobserwować, że maluszek powoli zaczyna rozumieć pojedyncze proste słowa.

Niektóre półroczne dzieci mają już pierwsze ząbki, które musisz właściwie pielęgnować – na przykład gazikiem zwilżonym ciepłą, przegotowaną wodą lub możesz kupić specjalną pierwszą szczoteczkę w  formie nakładki na palec. Do jadłospisu maluszka wprowadzaj stopniowo zupki jarzynowe i soczki marchwiowe.

Szósty miesiąc jest momentem, od którego zaczyna się indywidualny rozwój i pojawiają się różnice między poszczególnymi dziećmi, dlatego nie martw się, jeśli Twoje maleństwo nie robi czegoś, co teoretycznie już powinno – różne odstępstwa od wyznaczonych standardów są jak najbardziej w normie. Jeśli jednak coś Cię niepokoi – przedyskutuj to koniecznie z lekarzem.

Siódmy miesiąc:

Twój maluszek umie coraz więcej – potrafi już usiąść samodzielnie, podciągać się i pełzać do przodu, a czasem nawet do tyłu. Nie tylko utrzymuje zabawkę w obu rączkach, ale także całkiem sprawnie się nią bawi. Potrafi też podzielić swoją uwagę i bawić się dwiema zabawkami na raz. W dodatku potrafi używać już tylko kciuka i palca wskazującego, a nie tak jak do tej pory – całej łapki i kciuka.

Krokiem milowym w rozwoju psychicznym Twojej pociechy jest to, że śledzi wzrokiem zabawkę, która mu upadła. Oznacza to, że ma świadomość, że zabawka po wypadnięciu z rączki nadal istnieje. Do tej pory nie było to takie oczywiste – po upuszczeniu zabawki maluszek interesował się następną. Możesz ćwiczyć z maleństwem tę nową wiedzę, chowając zabawki, na przykład pod poduszkę.

Maluch reaguje na swoje imię i zaczyna coraz więcej komunikować. Radość okazywał od dawna, teraz bez problemu okazuje złość i niechęć – potrafi odmawiać, jeśli, na przykład nowe jedzenie mu nie odpowiada. Z pewnością zaobserwujesz też, że Twoje dziecko stara się także powtarzać po Tobie różne dźwięki.

Pojawiają się kolejne ząbki, Twoje maleństwo potrafi już zjadać jedzenie z łyżeczki – nie trzeba mu już wlewać zawartości do buzi. Możesz spróbować mu kupić specjalny kubeczek dla niemowląt z dwoma uszkami, z którego będzie uczył się samodzielnie pić.

W siódmym miesiącu dziecko może ważyć już nawet 7-8 kilogramów, ale w dalszym ciągu najlepszym dla niego miejscem na zwiedzanie świata są Twoje ręce.

Ósmy miesiąc:

Uwaga – niebezpieczeństwo! Twoje dziecko coraz lepiej raczkuje, może więc dostać się do miejsc, które do tej pory, były poza jego zasięgiem – dlatego musisz mieć malucha stale na oku i zadbać, by przedmioty, które mogą mu zagrozić, były dobrze schowane. W tym czasie warto też zrezygnować z niektórych dekoracji typu piękny obrus, którego zwisający kawałek wprost kusi, by za niego pociągnąć. Pamiętaj też o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych specjalnymi zaślepkami i blokadach w szafkach oraz szufladach.

Twój maluszek rozwija się naprawdę szybko – potrafi już obracać się wokół własnej osi, samodzielnie siedzieć, choć ma problemy z utrzymaniem prostych pleców. Coraz lepiej korzysta ze swoich paluszków – wykorzystuje aż trzy palce: kciuk, palec wskazujący i palec środkowy. Ma też coraz lepszą koordynacja oko-ręka, dzięki temu możesz spróbować pozwolić mu samodzielnie zjeść na przykład kawałek banana.

W ósmym miesiącu masz coraz lepszy kontakt ze swoim maluszkiem, który nie ma już żadnych problemów z rozpoznaniem swojego imienia, potrafi też na coraz dłużej skupić uwagę obserwując czy słuchając, a także coraz częściej komunikuje się za pomocą dźwięków. Pojawiają się też u niego gesty o stałym znaczeniu, takie jak wyciąganie rączek, oznaczające, że maluch chce na ręce, odpychanie oznaczające odmowę, kiedy dziecku coś nie smakuje lub się najadło.

Twoją pociechę fascynują następstwa jego działań – z zapałem rzuca zabawkami i obserwuje, gdzie upadną i jaki dźwięk przy tym wydadzą. Taka zabawa – mimo swej powtarzalności – może zając maluszka na długo.

Dziewiąty miesiąc:

Czas zabawy. Twoje maleństwo może naśladować już niektóre zabawy manualne, jak np. „idzie rak nieborak”; na rysunku pokazuje kotka czy pieska. Coraz częściej próbuje też naśladować miny, gesty i dźwięki osób ze swojego otoczenia.

Maluszek rozumie proste zdania ("chodź tu", "daj lalę"), rozróżnia niektóre słowa (w tym wieku ocenia się, że jest ich około 30-40). Rozwój rozumienia mowy zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka, a także od kontaktu z rodzicami i tego, czy dużo z nim rozmawiają. W tym miesiącu zapewne usłyszysz od swojego maleństwa magiczne słowo „mama”.

Twojemu dziecku nie sprawia problemu samodzielne siadanie (z pozycji leżącej na boku lub raczkowania) i wstawanie. Na chodzenie jeszcze jest za wcześnie, ale stawanie na dwóch nóżkach, trzymając się szczebelków łóżeczka, mebli lub Twojej nogi, to naprawdę niezła zabawa. Problem zaczyna się, kiedy dziewięciomiesięczne niemowlę po wstaniu chce usiąść. Tego jeszcze nie opanowało i trzeba mu pomóc, z powrotem go kładąc lub sadzając.

Zmysły małego dziecka wciąż się wyostrzają. Interesuje go nie tylko głośna rytmiczna muzyka, ale także szepty i niegłośne dźwięki. Chwytanie także idzie mu coraz lepiej, potrafi podnieść z ziemi drobne okruszki czy przedmioty, z których większość ląduje w buzi.

Dziewiąty miesiąc życia to moment, w którym można zacząć zmieniać karmienie niemowlaka i podawać maluchowi nie tylko rozdrobnione papki.

W tym miesiącu zauważysz też, że proporcje ciała maluszka zmieniają się, stają się bardziej "dorosłe". Główka jest mniejsza w stosunku do całego ciała niż była do tej pory, a kończyny są nieco dłuższe.

Dziesiąty miesiąc:

Twój maluszek mówi coraz więcej i potrafi świadomie używać słów „daj”, „nie”, „am”. Słowa często współgrają z gestami i mimiką. Teraz już bez zgadywania dowiesz się, kiedy dziecko chce jeść, jest już najedzone lub potrzebuje pomocy. Twoja pociecha nie lubi być sama – uwielbia towarzystwo Twoje, taty i innych bliskich osób.  Chce być w centrum uwagi i z zapałem informuje Was o tym, że macie się skupić wyłącznie na wspólnej zabawie.

W dziesiątym miesiącu Twoje maleństwo zaczyna doceniać pochwały, Twoja pochwała staje się ważnym czynnikiem rozwoju i motywuje je do dalszych działań. Chwal je więc i przytulaj za każde dokonanie, a sprawisz, że jego rozwój nabierze rozpędu.

Dziesięciomiesięczny maluch jest sprawny, szybko raczkuje i siedzi wyprostowany, często ćwiczy równowagę; próbuje wstawać i samodzielnie chodzić, choć możliwe jest to tylko, jeśli przytrzymuje się nóg od stołu lub mebli znajdujących się w jego otoczeniu.

W dziesiątym miesiącu Twoje maleństwo ma już kilka zębów – zwykle są to dwa dolne i górne siekacze przyśrodkowe.  Pod koniec tego miesiąca dziecko powinno potroić swoją wagę urodzeniową.

Jedenasty miesiąc:

Twój maluszek jest coraz bardziej samodzielny – chętnie wstaje i przytrzymuje się mebli; bardzo sprawnie raczkuje. Potrafi już turlać piłkę, nie ma też problemu z samodzielnym zjedzeniem biszkopta lub jabłka pokrojonego na ćwiartki. W tym miesiącu radykalnie zmienia się jego dieta – możesz mu zacząć podawać podobne jedzenie, jak pozostałym członkom rodziny, choć oczywiście tłustą golonkę zostaw na czas, gdy będzie starszy. Ale spokojnie możesz włączyć do jego diety jajka, produkty mleczne - jogurty, kefiry czy twarożki – oczywiście, jeśli nie jest alergikiem. Dziecko zapewne chętnie spróbuje nowych potraw, takich jak naleśniki, kluski, pierogi i ciasto.

Zabezpieczaj kolejne szafki i szuflady – dzięki temu, że maluszek stoi, zasięg jego rączek niepokojąco się zwiększa (podobnie jak jego ciekawość). W tym miesiącu nauka chodzenia to dla niego priorytet, dlatego będzie robiło wszystko, by zyskać pion. Jeśli to mu się uda, potrafi obejść nawet cały pokój, przytrzymując się mebli lub innych przedmiotów.

Zwiększające się umiejętności manualne maluszka wykorzystaj w zabawie i nauce – przeznacz na jego zabawki jeden kolorowy pojemnik i próbuj nauczyć swoją pociechę, że tam ma je wrzucać. Jedenasty miesiąc to dobry okres na pierwsze próby malarskie – możesz przykleić kartki na przykład do podłogi, wręczyć kredkę i… szykować ramki na pierwsze dzieła Twojego małego artysty.

Dwunasty miesiąc:

Twoje dziecko potrafi już samodzielnie chodzić, choć zazwyczaj po postawieniu kilku kroków „łapie zajączka”. Twoje ramiona są dla niego w dalszym ciągu najbezpieczniejszą przystanią. Jeśli jednak Twoja pociecha nie próbuje jeszcze chodzić, nie martw się – ma na to czas do 18. miesiąca życia.

Z maluszkiem możesz już porozmawiać o poważnych sprawach – nie tylko mówi świadomie słowa „mama”, „tata” czy „baba”, ale też chętnie powtarza wyrazy dźwiękonaśladowcze oraz dźwięki, które słyszy w swoim najbliższym otoczeniu: szczekanie psa ("hau-hau"), miauczenie kota ("miau-miau"), cykanie zegarka ("tik-tak").  Wie już, kiedy używać „tak” („da”) i „nie”. Roczny niemowlak rozumie i reaguje na proste polecenia, na przykład "otwórz buzię", "podaj misia", itp.

Twoje maleństwo chętnie współpracuje przy karmieniu czy zakładaniu ubranek. Może jeść właściwie wszystko to, co dorośli, ale pamiętaj, żeby jedzenie to było lekkostrawne i niezbyt mocno doprawione.

Dwunasty miesiąc to czas na nowe zabawy, które pomagają poznać otaczający świat. Wybieraj zabawki o nietypowych kształtach, możesz też kupić pierwsze układanki, w których trzeba na przykład dopasować klocek do otworu – będą stymulowały i pobudzały twojego malucha do myślenia i jednocześnie rozwijały jego zdolności manualne.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu maleństwu prawidłowy rozwój, musisz aktywnie uczestniczyć w jego zabawach. I choć czasem kusi, by po męczącym dniu włączyć telewizor, to pamiętaj, że wysiłek, który włożysz teraz w rozwój swojego maluszka, zwróci Ci się w przyszłości, bo mądre dziecko to największy skarb. Pociechą może być to, że Twoje dziecko powinno przesypiać już około 11 godzin w nocy, a dodatkowo drzemać dwukrotnie w ciągu dnia.

 • I. Na początek - ciąża

  Pierwszy trymestr – do 13 tygodnia ciąży. To czas wielkich zmian. Ciąży, co prawda jeszcze nie widać, ale Twój organizm dostosowuje się do nowego stanu. Już w piątym tygodniu życia płodowego u dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33/34 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluszek ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

  W szóstym tygodniu maleństwo ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna przepompowywać krew, a około 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm. W siódmym tygodniu widać już oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się błonki niczym płetwy (nie martw się!, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

  Czytaj cały artykuł
 • II. Witaj na świecie

  Pierwszy rok życia Twojego maluszka to okres niezwykle intensywnych zmian, które pojawiają się dosłownie z tygodnia na tydzień. W tym czasie dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka, który może spać nawet 23 godziny na dobę w niemowlaka, który wypowiada już pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka jest określane jako okres niemowlęcy.

  Pierwszy miesiąc: To miesiąc, kiedy maleństwo z noworodka stanie się niemowlęciem. To nie tylko zmiana nazwy, ale prawdziwy krok milowy w jego rozwoju. Na początku Twój maluszek nie będzie zbyt towarzyski, noworodek potrafi spać nawet 23 godziny na dobę. Jego główka jest ciągle zbyt ciężka, aby mógł ją samodzielnie unosić, dlatego bezwzględnie pamiętaj o jej podtrzymywaniu.

  Czytaj cały artykuł
 • III. 2 - 10 rok życia dziecka

  Zaczynasz ten okres z maleństwem, które dopiero co wyszło z wieku niemowlęcego, zakończysz z prawie nastolatkiem, a po drodze zaliczysz parę kryzysów, okresów buntu, ale też odczujesz ogromne przywiązanie Twojego dorastającego dziecka do Ciebie.

  Drugi rok: Pierwsze urodziny Twojego maluszka są umownym zakończeniem wieku niemowlęcego. Twoje dziecko rozpoczyna następny okres życia, w którym czeka je opanowanie wielu nowych umiejętności, takich jak samodzielne chodzenie, bieganie, posługiwanie się mową czy kontrola nad potrzebami fizjologicznymi. Stanie się ono również w coraz większym stopniu istotą społeczną, okazującą sympatię lub antypatię, nawiązującą przyjaźnie z rówieśnikami. Wzrasta jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka.

  Czytaj cały artykuł