I. Na początek - ciąża

Od pierwszego trymestru do 9 miesiąca

Pierwszy trymestr – do 13 tygodnia ciąży. To czas wielkich zmian. Ciąży, co prawda jeszcze nie widać, ale Twój organizm dostosowuje się do nowego stanu. Już w piątym tygodniu życia płodowego u dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33/34 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluszek ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

W szóstym tygodniu maleństwo ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna przepompowywać krew, a około 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm. W siódmym tygodniu widać już oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się błonki niczym płetwy (nie martw się!, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

Pod koniec drugiego miesiąca ciąży Twoje dziecko ma już dłonie i stopy, a nawet maleńkie paluszki. Pojawiło się też ucho wewnętrzne. Dzięki niemu maluch reaguje na ruch. Kręgosłup ma grubość szpilki, żebra – włosa. Zaczynają rosnąć powieki i pojawiają się zawiązki mlecznych zębów. Twojej Ani, Zosi czy Piotrusia nie można już nazywać maluszkiem – ma 15-20 mm długości.

W dziewiątym tygodniu zaczynają się rozwijać narządy rozrodcze. Buzia robi się coraz ładniejsza. Jest już górna warga, „dziurki” w nosie, żuchwa, uszy przesuwają się na boki, a oczy do przodu. Na razie dzidziuś ma ogromną główkę, bo mózg rośnie w ekspresowym tempie. W dziesiątym tygodniu ma już wszystkie narządy – jest już prawdziwym miniaturowym człowiekiem.

W jedenastym tygodniu rozwijają się jelita i wątroba. Chłopcy dostają w tym okresie zastrzyk męskich hormonów z jąder, dlatego prącie wydłuża się i wygładza. Pod koniec pierwszego trymestru Twoje dziecko ma już około 6 centymetrów. Jego serduszko jest dobrze wykształcone i bije regularnie. Mózg, rdzeń kręgowy i układ nerwowy są już ukształtowane i nadal się rozwijają. Wykształciły się oczy i zarysowują się rysy twarzy, tworzą się też zawiązki zębów. Paluszki dłoni i stóp są ukształtowane i oddzielone od siebie. Zaczynają rosnąć włosy i paznokcie. Dziecko potrafi już ziewać, ssać kciuk, uśmiechać się i poruszać palcami.

Drugi trymestr – od 14 do 26 tygodnia ciąży

Przez kolejne trzy miesiące Twoje maleństwo będzie się rozwijało i doskonaliło, jego ruchy staną się wyraźnie wyczuwalne.

Czwarty miesiąc: To miesiąc, podczas którego Twoje dzieciątko bardzo urośnie – na początku mierzy około 7 cm i waży 14 gramów, natomiast pod koniec tego miesiąca ma już około 25 cm długości i prawie 200 gramów wagi! Główka zajmuje 1/3 długości ciała, jednak trzyma się bardziej prosto, dzięki rozwojowi mięśni karku. Na paluszkach Twojego maleństwa powstają poduszeczki dotykowe, a na nich bruzdy tworzące indywidualny układ linii papilarnych. W tym czasie serce przepompowuje dziennie około 30 litrów krwi, a tarczyca asymiluje jod i wydziela hormony.

Maluszek rozpoznaje już smak i zapach wód płodowych – dzięki ich popijaniu dostarcza swojemu organizmowi wielu składników odżywczych, a dodatkowo ćwiczy mięśnie potrzebne do pobierania pokarmu, stwarza warunki do dojrzewania śluzówki żołądka i jelit oraz pobudza produkcję enzymów trawiennych.

Na powierzchni mózgu pojawiają się bruzdy i zwoje, cały czas powstają nowe połączenia nerwowe. W czwartym miesiącu możesz się już dowiedzieć, czy będziesz mieć córeczkę czy synka – oczywiście, jeśli maleństwo odpowiednio się ułoży. Widoczne są również rysy twarzy, zaczynają rosnąć brwi i rzęsy. Intensywnie kostnieje szkielet, który do tej pory był zbudowany głównie z tkanki chrzęstnej.

Piąty miesiąc: Pod koniec tego miesiąca ciąży Twoje dziecko mierzy już zazwyczaj około 30 cm długości i waży około 400 gramów. To miesiąc, w którym maluszek uczy się spać i czuwać. Czuje zmiany temperatury, słyszy coraz więcej dźwięków i rozpoznaje smaki, a Ty coraz intensywniej czujesz jego ruchy. Możesz już stwierdzić, kiedy dziecko śpi, ma czkawkę, kopie, obraca się, przeciąga się po śnie lub energicznie szuka wygodnej dla siebie pozycji. Możesz również stymulować jego ruchy poprzez pocieranie lub stukanie w powłoki brzuszne, a jeśli jest zaniepokojone, możesz  je uspokoić łagodnym głosem i głaskaniem, możesz także razem z nim słuchać relaksującej muzyki.

Maluch nadal ćwiczy sprawności życiowe, na przykład od siedemnastego tygodnia trenuje ssanie – czasem na USG możesz zobaczyć, jak Twoje maleństwo ssie kciuk. Na aktywność dziecka ma wpływ odziedziczony temperament i tryb życia matki. Maluszek zwykle uaktywnia się ruchowo, gdy matka odpoczywa, czy kładzie się do snu, a ogranicza swoje ruchy, gdy matka jest aktywna, chodzi, pracuje itp.

Na skórze głowy maleństwa zaczynają rosnąć włoski, coraz bardziej widoczne są brwi, rzęsy oraz paznokcie. Tony bicia serca dają się już wysłuchać uchem, bez słuchawki lekarskiej. Twoje dziecko zaczyna się też interesować otaczającym go mikroświatem – dotyka siebie, pępowiny, ścian macicy czy łożyska. Jego nerki produkują już mocz i maluch może robić siusiu do płynu owodniowego.

W piątym miesiącu gruczoły łojowe w skórze maluszka zaczynają wytwarzać tłustą, żółtawobiałą substancję. Jest to maź płodowa, która tworzy ochronną powłokę zabezpieczającą naskórek przed nadmiernym nasiąkaniem wodami płodowymi. Pozostanie ona na ciele dziecka aż do czasu porodu.

Szósty miesiąc: To miesiąc, który kończy drugi trymestr. Maluszek ma już około 35 cm wzrostu i waży od 50 do 70 dekagramów. Jego układ nerwowy dojrzewa bardzo szybko, a dziecko przygotowuje się do życia poza Twoim brzuchem. Kostnieje szkielet i powstają zawiązki zębów stałych, rosną włosy i paznokcie, dojrzewają narządy wewnętrzne.

W tym miesiącu Twoje maleństwo po raz pierwszy otwiera oczy. Zaczyna też magazynować substancje potrzebne mu po urodzeniu: wapń, żelazo, białka, ciała odpornościowe.  Płuca dziecka zaczynają wytwarzać surfaktant – substancję chroniącą przed zapadaniem się pęcherzyków płucnych i po urodzeniu pomagającą w rozprężeniu się płuc i nabraniu powietrza.

W szóstym miesiącu kończy się wzrost liczby komórek i zwojów nerwowych. Pod koniec tego miesiąca fale mózgowe dziecka przypominają fale u noworodka. W tym miesiącu postaraj się zapewnić sobie i maluszkowi maksymalny relaks i za wszelką cenę unikaj stresów – ma on szkodliwy wpływ na tworzenie się sieci połączeń między komórkami mózgu i w przyszłości może skutkować pojawieniem się u dziecka problemów natury psychicznej.

Trzeci trymestr – od 27 do 40 tygodnia ciąży

Twój brzuszek jest coraz większy i ciąża coraz bardziej wpływa na Twoje życie, ale w końcu możesz odetchnąć z ulgą – na początku tego trymestru Twoje maleństwo jest już na tyle dojrzałe, że w razie przedwczesnego porodu prawdopodobieństwo jego przeżycia jest bardzo duże, a zwiększa się praktycznie z każdym dniem.

Siódmy miesiąc: W siódmym miesiącu maluszek zaokrągla się, ponieważ nabiera tłuszczyku, który chroni go przed chłodem.  Dzięki temu może nawet podwoić swoją wagę. Zmniejszająca się wokół dziecka przestrzeń uniemożliwia dotychczasowe swobodne koziołkowanie, natomiast nadal przekręca się ono i wykonuje wiele ruchów kończynami oraz precyzyjne ruchy mimiczne.

Skóra dziecka jest czerwona i pomarszczona. W dalszym ciągu rosną włosy i paznokcie. U chłopców jądra z jamy brzusznej przez kanał pachwinowy zsuwają się do moszny, a u dziewczynek jajniki produkują hormony. Następuje również intensywny rozwój mózgu. Można już rozpoznać sześć warstw kory mózgowej.

Twoje dziecko już w pełni otwiera oczy, może rozglądać się na boki, w górę oraz w dół. W Twoim brzuchu czuje się jak w przytulnym pokoju oświetlonym małą lampką – wokół siebie widzi pomarańczowo-brązowy półmrok. W tym miesiącu Twój maluszek zaczyna śnić.

Ósmy miesiąc: W tym miesiącu organy wewnętrzne Twojego dziecka kończą dojrzewanie. Maluszek mierzy już około czterdziestu pięciu centymetrów, a ważyć może nawet dwa kilogramy. Jego skóra wygładza się i różowieje, a ciało przybiera bardziej zaokrąglony kształt.

Maluszek intensywnie ćwiczy funkcje życiowe, takie jak oddychanie, ssanie i połykanie. W Twoim brzuchu jest mu już dosyć ciasno – dlatego przyjmuje pozycję skuloną, ze skrzyżowanymi rączkami i nóżkami. Maluszek powoli przygotowuje się do porodu i może już ustawić się główką w dół, w kierunku kanału rodnego.

Dziewiąty miesiąc: Twoje maleństwo waży najprawdopodobniej około trzech kilogramów i mierzy około 53 centymetrów, choć oczywiście zdarzają się dzieci większe i cięższe. Mniej więcej na dwa tygodnie przed porodem Twoje dziecko przestaje rosnąć i szykuje się do zobaczenia świata.

Płuca są przygotowane do oddychania. Maź płodowa zaczyna znikać ze skóry dziecka. Włosy na głowie stają się grube i dłuższe. Pod wpływem działania hormonów nabrzmiewają gruczoły piersiowe dziecka.
Maluszek jest już w pełni ukształtowaną małą istotką, która czuje, rozumie, reaguje. Przez ostatnie miesiące ciąży zdążył Cię poznać i nawiązać z Tobą niesamowitą więź. A teraz nadchodzi czas na cudowny moment powitania…

 • I. Na początek - ciąża

  Pierwszy trymestr – do 13 tygodnia ciąży. To czas wielkich zmian. Ciąży, co prawda jeszcze nie widać, ale Twój organizm dostosowuje się do nowego stanu. Już w piątym tygodniu życia płodowego u dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33/34 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluszek ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

  W szóstym tygodniu maleństwo ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna przepompowywać krew, a około 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm. W siódmym tygodniu widać już oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się błonki niczym płetwy (nie martw się!, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

  Czytaj cały artykuł
 • II. Witaj na świecie

  Pierwszy rok życia Twojego maluszka to okres niezwykle intensywnych zmian, które pojawiają się dosłownie z tygodnia na tydzień. W tym czasie dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka, który może spać nawet 23 godziny na dobę w niemowlaka, który wypowiada już pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka jest określane jako okres niemowlęcy.

  Pierwszy miesiąc: To miesiąc, kiedy maleństwo z noworodka stanie się niemowlęciem. To nie tylko zmiana nazwy, ale prawdziwy krok milowy w jego rozwoju. Na początku Twój maluszek nie będzie zbyt towarzyski, noworodek potrafi spać nawet 23 godziny na dobę. Jego główka jest ciągle zbyt ciężka, aby mógł ją samodzielnie unosić, dlatego bezwzględnie pamiętaj o jej podtrzymywaniu.

  Czytaj cały artykuł
 • III. 2 - 10 rok życia dziecka

  Zaczynasz ten okres z maleństwem, które dopiero co wyszło z wieku niemowlęcego, zakończysz z prawie nastolatkiem, a po drodze zaliczysz parę kryzysów, okresów buntu, ale też odczujesz ogromne przywiązanie Twojego dorastającego dziecka do Ciebie.

  Drugi rok: Pierwsze urodziny Twojego maluszka są umownym zakończeniem wieku niemowlęcego. Twoje dziecko rozpoczyna następny okres życia, w którym czeka je opanowanie wielu nowych umiejętności, takich jak samodzielne chodzenie, bieganie, posługiwanie się mową czy kontrola nad potrzebami fizjologicznymi. Stanie się ono również w coraz większym stopniu istotą społeczną, okazującą sympatię lub antypatię, nawiązującą przyjaźnie z rówieśnikami. Wzrasta jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka.

  Czytaj cały artykuł