O portalu

Spokój dziecka, uśmiech mamy

Witamy na łamach portalu, poświęconego rozwojowi Twojego dziecka!

O byciu w ciąży kobieta dowiaduje się zazwyczaj w drugim miesiącu. Uczuciu wielkiego szczęścia, przyzwyczajaniu się do myśli o byciu mamą towarzyszy także ciekawość, co dzieje się w głebi organizmu?
Kolejna myśl – co będzie dalej, po porodzie?

Gdy dziecko pojawia się na świecie

Ten okres zaczyna się z maleństwem, które przechodzi przez wiek niemowlęcy, a teoretycznie mógłby zakończyć się z nastolatkiem. Oczywiście, po drodze czeka Was kilka kryzysów, okresów buntu, ale też odczujecie do siebie ogromną miłość i przywiązanie.

Jednak te pierwsze lata życia są szczególnie ważne. Właściwości młodego organizmu - ciągły rozwój układu odpornościowego, odmienny metabolizm i niska masa ciała – powodują, że dobór leczenia jest inny niż w przypadku osób dorosłych. Dlatego w leczeniu wrażliwego, rozwijającego się organizmu, skuteczność i bezpieczeństwo terapii znajdują się na pierwszym miejscu. Możecie Państwo o tym przeczytać w zakładce "Spokój dziecka".

Przedstawiamy Państwu krótki przewodnik po etapach rozwoju dziecka – od początku do dziesiątego roku życia. Mamy nadzieję, że pomoże wszystkim rodzicom w zrozumieniu natury rozwoju dziecka.

Zapraszamy przyszłych i obecnych rodziców do korzystania z zasobów serwisu spokojdziecka.pl!

 • I. Na początek - ciąża

  Pierwszy trymestr – do 13 tygodnia ciąży. To czas wielkich zmian. Ciąży, co prawda jeszcze nie widać, ale Twój organizm dostosowuje się do nowego stanu. Już w piątym tygodniu życia płodowego u dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33/34 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluszek ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

  W szóstym tygodniu maleństwo ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna przepompowywać krew, a około 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm. W siódmym tygodniu widać już oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się błonki niczym płetwy (nie martw się!, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

  Czytaj cały artykuł
 • II. Witaj na świecie

  Pierwszy rok życia Twojego maluszka to okres niezwykle intensywnych zmian, które pojawiają się dosłownie z tygodnia na tydzień. W tym czasie dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka, który może spać nawet 23 godziny na dobę w niemowlaka, który wypowiada już pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka jest określane jako okres niemowlęcy.

  Pierwszy miesiąc: To miesiąc, kiedy maleństwo z noworodka stanie się niemowlęciem. To nie tylko zmiana nazwy, ale prawdziwy krok milowy w jego rozwoju. Na początku Twój maluszek nie będzie zbyt towarzyski, noworodek potrafi spać nawet 23 godziny na dobę. Jego główka jest ciągle zbyt ciężka, aby mógł ją samodzielnie unosić, dlatego bezwzględnie pamiętaj o jej podtrzymywaniu.

  Czytaj cały artykuł
 • III. 2 - 10 rok życia dziecka

  Zaczynasz ten okres z maleństwem, które dopiero co wyszło z wieku niemowlęcego, zakończysz z prawie nastolatkiem, a po drodze zaliczysz parę kryzysów, okresów buntu, ale też odczujesz ogromne przywiązanie Twojego dorastającego dziecka do Ciebie.

  Drugi rok: Pierwsze urodziny Twojego maluszka są umownym zakończeniem wieku niemowlęcego. Twoje dziecko rozpoczyna następny okres życia, w którym czeka je opanowanie wielu nowych umiejętności, takich jak samodzielne chodzenie, bieganie, posługiwanie się mową czy kontrola nad potrzebami fizjologicznymi. Stanie się ono również w coraz większym stopniu istotą społeczną, okazującą sympatię lub antypatię, nawiązującą przyjaźnie z rówieśnikami. Wzrasta jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka.

  Czytaj cały artykuł