Powód płaczu niemowlęcia

Naukowcy już wiedzą, jak określić powód płaczu niemowlęcia

Dorośli zazwyczaj nie potrafią rozpoznać emocjonalnej przyczyny płaczu niemowlęcia, chociaż różne rodzaje płaczu charakteryzują się odmiennymi ruchami oczu i dynamiką - zawiadamia czasopismo "Spanish Journal of Psychology".

Małe dzieci płaczą z czterech głównych powodów: głodu, bólu, złości i strachu. Niestety dorosłym ciężko jest domyślić się, jakie odczucie kryje się za łzami niemowlęcia, pomimo tego, że każdy rodzaj lamentu wiąże się z nieco odmiennym zachowaniem: ruchami oczu, nasileniem łkania i gestykulacji, stałą lub zmienną dynamiką.

Jedyną szybciej odróżnianą emocją jest wyrażanie bólu, co umożliwia szybkie reagowanie w obliczu zagrożenia życia lub zdrowia.

"Chociaż obserwatorzy na ogół nie potrafią właściwie rozpoznać przyczyny płaczu, kiedy dziecko płacze z bólu, powoduje to silniejsze reakcje afektywne, niż gdy dziecko płacze z powodu złości lub strachu" - mówi Mariano Choliz, jeden z badaczy.

Hiszpańskim naukowcom z University of Valencia, University of Murcia i National University of Distance Education (UNED) udało się dokładnie scharakteryzować poszczególne typy płaczu na podstawie obserwacji dzieci w wieku od 3 do 18 miesięcy.

Wszystkie rodzaje płaczu oczywiście wiążą się ze specyficzną pracą mięśni twarzy: dużym napięciem w okolicach czoła, brwi i ust, otwieraniem buzi i uwypuklonymi policzkami. Jednak każda z emocji powoduje trochę inne zachowanie.

Większość dzieci czujących złość ma podczas płaczu wpółotwarte oczy, patrzy się w przestrzeń, bądź wyraźnie skupia wzrok na konkretnym punkcie oraz otwiera buzię całkowicie lub w połowie. Intensywność lamentu i gestykulacji stopniowo wzrasta wraz z upływem czasu.

Przestraszone dzieci mają otwarte oczy prawie cały czas, a ich spojrzenie można opisać jako przeszywające. Często odsuwają głowę w tył. Nasilenie płaczu szybko przybiera intensywną formę i utrzymuje się na jednolitym poziomie.

Ból powoduje zamknięcie oczu, a podczas pojedynczych krótkich momentów uniesienia powiek można zauważyć dalekie, nieobecne spojrzenie. Obserwuje się silne napięcie w okolicach oczu i marszczenie czoła. Płacz rozpoczyna się nagle i od samego początku jest maksymalnie intensywny.

"Płacz jest dla dziecka główną metodą komunikowania o wystąpieniu negatywnych emocji i w większości przypadków jedyną drogą do wyrażenia ich" - podsumowuje Choliz.

 • I. Na początek - ciąża

  Pierwszy trymestr – do 13 tygodnia ciąży. To czas wielkich zmian. Ciąży, co prawda jeszcze nie widać, ale Twój organizm dostosowuje się do nowego stanu. Już w piątym tygodniu życia płodowego u dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33/34 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluszek ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

  W szóstym tygodniu maleństwo ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna przepompowywać krew, a około 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm. W siódmym tygodniu widać już oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się błonki niczym płetwy (nie martw się!, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

  Czytaj cały artykuł
 • II. Witaj na świecie

  Pierwszy rok życia Twojego maluszka to okres niezwykle intensywnych zmian, które pojawiają się dosłownie z tygodnia na tydzień. W tym czasie dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka, który może spać nawet 23 godziny na dobę w niemowlaka, który wypowiada już pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka jest określane jako okres niemowlęcy.

  Pierwszy miesiąc: To miesiąc, kiedy maleństwo z noworodka stanie się niemowlęciem. To nie tylko zmiana nazwy, ale prawdziwy krok milowy w jego rozwoju. Na początku Twój maluszek nie będzie zbyt towarzyski, noworodek potrafi spać nawet 23 godziny na dobę. Jego główka jest ciągle zbyt ciężka, aby mógł ją samodzielnie unosić, dlatego bezwzględnie pamiętaj o jej podtrzymywaniu.

  Czytaj cały artykuł
 • III. 2 - 10 rok życia dziecka

  Zaczynasz ten okres z maleństwem, które dopiero co wyszło z wieku niemowlęcego, zakończysz z prawie nastolatkiem, a po drodze zaliczysz parę kryzysów, okresów buntu, ale też odczujesz ogromne przywiązanie Twojego dorastającego dziecka do Ciebie.

  Drugi rok: Pierwsze urodziny Twojego maluszka są umownym zakończeniem wieku niemowlęcego. Twoje dziecko rozpoczyna następny okres życia, w którym czeka je opanowanie wielu nowych umiejętności, takich jak samodzielne chodzenie, bieganie, posługiwanie się mową czy kontrola nad potrzebami fizjologicznymi. Stanie się ono również w coraz większym stopniu istotą społeczną, okazującą sympatię lub antypatię, nawiązującą przyjaźnie z rówieśnikami. Wzrasta jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka.

  Czytaj cały artykuł